Gündem Haberleri

  Haydutlar Kraliçesi Hürriyet’e konuştu

  Gila BENMAYOR / YENİ DELHİ
  01.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çoçuk yaşta ırzına geçilmesinin intikamını almak için 22 kişiyi öldüren ve 11 yılını cezaevinde geçiren Hindistan'ın efsane ismi Phoolan Devi, Hürriyet'in sorularını yanıtladı.

  Artık silahım yok, halk gücü var

  Yaşamı kitaplara ve filmlere konu olan ve günümüzde Hindistan Parlamentosu üyesi olan Haydutlar Kraliçesi Phoolan Devi ‘‘Ülkemdeki haksızlıklara karşı mücadelem devam ediyor. Ancak artık silahım yok, arkamda halkımın gücü var’’ dedi.

  Hapisteki yıllarım tecrübe kazandırdı

  Başkent Yeni Delhi'de parlamenterlerin oturduğu şık mahalledeki sade bir evde oturan Phoolan Devi, şöyle devam etti: ‘‘Halkımın çoğu yoksulluğun alt sınırında yaşıyor. Yoksulluk ve rüşvetle mücadele etmek için parlamentodayım. Cezaevinde 11 yıl geçirdiğim için adalet mekanizmasının nasıl işlediğini, polisin halka nasıl davrandığını biliyorum.’’

  Geçmişi unuttum, hatırlamak istemiyorum

  Hindu Haydutlar Kraliçesi, ‘‘Siz gerçekten 22 kişiyi öldürdünüz mü?’’ sorusuna hafifçe gülümsemekle yetiniyor. Geçmişe sünger çekmek istediğini, silaha sarılmak zorunda kaldığı günleri şimdi hatırlamak istemediğini söyleyen Devi, alt kasttan gelen milyonlarca Hintli'nin büyük umudu. Yaşamını konu alan film ise Hindistan'da gişe rekorları kırdı.

  Kast sistemine isyanın sembolü

  12-13 yaşlarında yaşlı bir adamla evlendirildikten sonra yüksek kasttan bir grubun tecavüzüne uğrayan ve bunun üzerine bir haydut çetesine katılan Phoolan Devi, intikamını yüksek kast Hintlilerden 22 kişiyi öldürerek aldı.

  11 yıl hapis yattıktan sonra 1994 yılının Şubat ayında salıverilen Haydutlar Kraliçesi, cezaevinden çıktığı gün kast sistemine başkaldırının sembolü haline geldi.

  Cezaevinde tanışarak evlendiği ikinci kocası Fateh Singh, akrabaları ve korumalarıyla birlikte yaşayan Phoolan Devi'nin evi, günün her saatinde ziyaretçilerle dolup taşıyor.

  Çiçeklerin Tanrıçası

  Yeni Delhi'deki evinde arkadaşımız Gila Benmayor ile görüşen Haydutlar Kraliçesi Phoolan Devi, başında kırmızı bandanası, haki asker giysileriyle at sırtında koşturduğu günlere inat, oldukça şık. Bir zamanlar Hindistan'ı dehşete boğan Devi, açık renkli somon sarisi, kulaklarındaki ve burnundaki pırlantalar, altın kolyeleriyle bakımlı bir kadın. Adı ‘‘Çiçeklerin Tanrıçası’’ anlamına gelen Phoolan Devi, Hindistan'da nisan ayında işbaşına gelen yeni hükümetin 13 ortağından Samajwadi Partisi milletvekili.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı