GeriGündem Haydi sandık başına
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haydi sandık başına

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için bugün sandık başında. 43 milyon 500 bin 64 seçmen, 174 bin 355 sandıkta, 5 yıl boyunca görev yapacak toplam 93 bin 353 yerel yöneticiyi seçecek.

Demokrasinin gereği olan oy verme hakkını kullanmak için bugün 43 milyon 500 bin 64 seçmen sandık başına gidecek. 20 partinin kaldığı seçimde 93 bin 353 yerel yönetici seçilecek. Oy vermeye giderken resmi kimlik belgenizi yanınıza almayı unutmayın.

TÜRKİYE, yerel yöneticilerini seçmek için bugün sandık başında. 43 milyon 500 bin 64 seçmen, 174 bin 355 sandıkta, 5 yıl boyunca görev yapacak toplam 93 bin 353 yerel yöneticiyi seçecek.

Bugün oy kullanmak üzere sandık başına gitmeden önce saatlerinizi bir saat ileri alıp almadığınızı kontrol etmeyi unutmayın.

OY VERME SÜRESİ

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme saat 07.00'de başlayacak ve saat 16.00'da sona erecek.

Diğer illerde saat 08.00'de başlayacak oy verme işlemi, 17.00'de bitecek.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde oy verme işlemi saat 08.00'de başlayacak ve YSK'nın o yer için belirlediği bitiş saatinde sona erecek.

20 PARTİ KATILACAK

YSK kararına göre, seçimde 20 siyasi parti yarışacak. Başında EMEP ve sonda MHP'nin yer aldığı oy pusulasında partiler şöyle sıralanıyor: EMEP, DSP, ANAP, BTP, AK Parti, BBP, İP, ÖDP, LDP, TKP, DYP, ATP, MP, CHP, Genç Parti, YTP, SHP, SP, DP ve MHP.

YSK'nın seçime girmesine onay verdiği Özgür Toplum Partisi (ÖTP) ve Demokratik Halk Partisi (DEHAP) seçimlerden çekilme kararı alırken, ‘Demokratik Güçbirliği’ adı altında biraraya gelen DEHAP, ÖDP, EMEP, ÖTP VE SDP; SHP listesinden yerel seçime katılıyor.

OY VERME YERLERİ

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda olacak.

Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere 100 metre yarı çaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.

Sandık başında görevli bulunan partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler); rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler.

Seçmen olarak o sandıkta oy kullanması gereken subay, astsubay, zabıta amir ve memurları ancak sivil elbise ile sandık alanına girip oylarını verebilecek.

Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, özürlüler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç bir kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

Okuma-yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.

RESMİ KİMLİK BELGESİ

Seçmen; nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana göstererek oy kullanabilecek.

Nüfusu 2 bini geçmeyen köylerde, kimlik belgesi istenmesine rağmen resmi bir belge veremeyen ve sandık seçmen listesinde adı yazılı olan seçmenin kimliği, sandık kurulunca tanınan iki seçmenin tanıklığı ile tespit edilecek. Bu şekilde oy veren seçmenin imzası yanına tanıklık yapanlar da imza atacak.

Seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenler kimlik belgeleri ile oylarını kullanabilecekler.

İÇKİ SATIŞI YASAK

Bugün günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satışı yasak. İçkili yerlerde içki verilmeyecek. Umumi eğlence yerleri kapalı kalacak. Eğlence niteliği taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilecek.

Saat 06.00'dan 24.00'e kadar, emniyet güçleri dışındakiler silah taşıyamayacak.

Başkasının yerine oy kullanana 5 yıl hapis

SEÇİMLERİN Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a göre, oy verme günü seçmenlerin belirlenen yasaklara uymamaları halinde alacakları cezalar şöyle:

Haksız oy temin edenlere 1 yıldan 3 yıla hapis cezası.

Seçmenin oyunu kullanmasına engel olanlara 1 yıldan 4 yıla hapis cezası.

Sandık başında oy verme yönünden kendisine yükletilen ödevleri ihtara rağmen yapmayan seçmenlere 500 liradan bin liraya kadar hafif para cezası.

Oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale, telkin veya tavsiyede bulunan veya bunlara teşebbüs edenlere 3 aydan 1 yıla hapis cezası,

Oy verme sırasında seçme yeterliği olmadığını bildiği halde oy vermeye teşebbüs edenler veya verenlere 2 yıldan 5 yıla hapis cezası.

Başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenlere, 3 yıldan 5 yıla hapis cezası,

Bir sandıkta oy verdikten sonra başka bir sandıkta oy vermeye teşebbüs eden veya veren kimselere, 3 yıldan 5 yıla hapis cezası.

Seçilecek yerel yöneticiler

16 büyükşehir. 58 büyükşehir (metropol) ilçe. 65 il. 792 ilçe. 2253 belde. 31 alt kademe. 12 yeni kurulan belediye başkanı. 3 bin 122 il genel meclisi üyesi. 34 bin 75 belediye meclisi üyesi. 52 bin 929 muhtar.

En fazla seçmen İstanbul’da

43 milyon 500 bin 64 seçmen toplam 174 bin 355 sandıkta oy kullanacak. Sandık kurullarında 1 milyon 220 bin 485 kişi görev yapacak. Görevlilere, 37 trilyon lira para ödenecek. En fazla seçmeni olan il 7 milyon 361 bin 261 ile İstanbul olurken, bu ili 2 milyon 735 bin 292 ile Ankara ve 2 milyon 460 bin 60 ile İzmir izliyor. En az seçmen ise 59 bin 784 ile Bayburt'ta bulunuyor.

Kaybeden tatile çıksın

YOĞUN tempo ve propaganda döneminin ardından seçimleri kazanamayan başkan adaylarının depresyona girebileceğini belirten Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, ‘‘Tatile çıkın’’ önerisinde bulundu. Birsöz, adayların seçimi kaybetmeleri halinde yaşanacak travmanın kişiye göre farklılık göstereceğini belirtti. Birsöz, ‘‘Seçimi kaybetmek psikolojik bozukluğa yol açmaz. Ancak kişide düş kırıklığı olabilir. Tatile çıkması en uygun seçim’’ dedi.

Seçim eğitimi

BUGÜNKÜ yerel seçimlerde görev yapacak personele hafta içinde ve dün ilçe seçim kurulları başkanları tarafından, seçim gecesi yapılması gerekenler uygulamalı olarak anlatılarak eğitim verildi. Bolu'da da seçim görevlilerine koridorlarda yapacakları işlemler, uygulamalı şekilde gösterildi.

OY TRAFİĞİ

Bu arada İstanbul'da oturan, ancak seçmen kütüklerine memleketlerinde kaydolan binlerce kişi, dün sabahtan itibaren oy kullanmak üzere yollara düşünce Bolu Dağı ile TEM'in Kaynaşlı ve Abant turnikelerinde araç kuyrukları oluştu. Önceki geceden dün sabah saatlerine kadar Kaynaşlı turnikelerinden Ankara yönüne 25 bin araç geçti. Kaynaşlı Bölge Trafik İstasyonu yetkilileri bayramlarda bile bu kadar araç yoğunluğunun yaşanmadığını belirterek, ‘‘Normal günlerde Kaynaşlı turnikelerinden 8 bin araç geçer. Bayramlarda ise bu sayı 18 bine kadar ulaşır. Ancak memleketlerinde oy kullanmak için yola çıkanlar nedeniyle bu sayı 25 bine çıktı’’ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle