Gündem Haberleri

  "Haydi kentsel dönüşüme"

  İSTANBUL (AA) - Lale Bildirici
  18.07.2012 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Seda Sayan, Orhan Gencabay, Cüneyt Arkın, Ahmet Mete Işıkara "haydi kentsel dönüşüme" diyecek.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kamu Spotu projesi çerçevesinde, “kentsel dönüşüm” iş adamı, sanatçı ve akademisyenlerce vatandaşlara anlatılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Hayat hakkı, yaşama hakkı, can güvenliği, mal güvenliğinden daha önemlidir. Biz can güvenliğini yasanın önüne koyduk, vitrine koyduk, ana temasını can güvenliği olarak oluşturduk” görüşlerini bildirdi.

  Riskli binasını öncelikle vatandaşın kendisinin yıkmasını isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu bilinci aşılamak için medyanın tanınmış yüzlerinin desteğiyle, “Kamu Spotu” hazırladı. “Yaşam dönüşümdür” sloganıyla yola çıkan bakanlığa, Seda Sayan, Orhan Gencebay, Cüneyt Arkın, Ali Sabancı, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ve Prof. Dr. İsmail Yüksek gibi medyanın tanınmış isimleri destek verdi.

  Bakanlığın Kamu Spotu projesi çerçevesinde, kentsel dönüşümün önemi, Gencebay, Arkın, Sayan, Prof. Dr. Işıkara, Ali Sabancı, Prof. Dr. Yüksek gibi iş ve sanat ve akademi dünyasının ünlüleri tarafından anlatıldı. Ünlülerin mesajları televizyon ve radyolarda yayınlanacak.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında, kamu spotlarıyla, yasanın özünü ve ruhunu vatandaşlara anlatmak istediklerini bildirdi. Mal emniyetinin anayasa teminatı altında olduğunu anımsatan Bayraktar, “Fakat hayat hakkı, yaşama hakkı, can güvenliği, mal güvenliğinden daha önemlidir. Biz can güvenliğini yasanın önüne koyduk, vitrine koyduk, ana temasını can güvenliği olarak oluşturduk. İşin tarafı bu” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da “Kamu spotu” projesinde görev aldığını belirterek, “Deprem öldürmez, binalar öldürür. Eğer siz binaları doğru yaparsanız, mühendisliğin her türlü koşullarını yerine getirirseniz, deprem size zarar vermez. Projede konseptimiz ve çabamız budur” diye konuştu. Işıkara, Türkiye'nin kurtuluşunun bu projede olduğunu savundu.

  Projeyi hazırlayan Ekovitrin Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Abacıoğlu da, “Kentsel dönüşümün ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnsanların canını kurtarması açısından kentsel dönüşüm önemli bir proje. Deprem dönüşüm projeleri de ağırlıklı olarak İstanbul'da gerçekleşmesi lazım. Vatandaşların da buna gönüllü bir şekilde katılması gerekiyor. Bunu seferberlik olarak düşünüyorum. Kentsel dönüşüm için de, vatandaşın bir evi varsa sağlam bir evle değiştirilmesi yeterli olur. İnsanın canı malından önce gelir” dedi.

  Projede yer alacak aktörlerin mesajları

  Hazırlanan projede sevenlerini kentsel dönüşüm projesine sahip çıkmaya davet edecek olan Seda Sayan, “Depreme dayanıklı yeni bir evde oturmayı kim istemez. Afet riski altında olan yerlerimizi kurtaralım. Haydi bacım, kentsel dönüşüm projesine sahip çıkalım. Mutlu ve güvenli bir hayata adım atalım” şeklinde görüşlerini dile getirecek.

  Depreme dayanıklı evlerin önemini vurgulayacak Orhan Gencebay “Sağlıksız ve güvenli olmayan evlerde yaşamak kader değil. Haydi dostlar, afet riski altında olan alanlarımızı kurtaralım, kentsel dönüşüm projesine sahip çıkalım, kaliteli ve güvenli bir hayata adım atalım” diyecek. Cüneyt Arkın ise hazırlanan kamu spotunda, vatandaşlara şu mesajları verecek:

  “Sağlam binalar ve yaşanası bir çevre, ayrıcalık değildir. O sizin hakkınızdır. Geleceğin şehirlerini kurmak için güçlerimizi birleştirelim ve fırsatçılara, açıkgözlere prim vermeden kendi şehirlerimizi kendimiz dönüştürelim.”
  İşadamı Ali Sabancı da, “Yıkımlarda çok büyük faturalar ödemeden şehirlerimizi güvenli yarınlara hazırlayalım” sloganıyla kentsel dönüşümün ekonomik boyutunun altını çizecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı