Gündem Haberleri

  Hayatım boyunca ne kotum ne de spor ayakkabım oldu

  Nuran ÇAKMAKÇI
  19.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kandilli Rasathanesi’nin müdürü olarak tanıdığımız Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu geçen aylarda yapılan seçimde Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörlük koltuğuna oturdu

  Yeni görevinizde öncelikleriniz neler olacak?
  - Öğrencileri de, öğretim üyelerini de mutlu etmek istiyorum. Öncelikle demokrasiyi, katılımı ve şeffaflığı yaşama ortamını sağlayacağım. Türkiye’nin en iyi öğrencileri bize geliyor. Ben de onları şımartmak istiyorum. Bu kadar başarılı öğrenciler her şeyin en iyisine layık.

  Nasıl şımartacaksınız onları?
  - Onlara anne duygusu içinde en iyisini, en kaliteli ve en ucuz şekilde vermek istiyorum. Mesela en iyi yemeği ucuza yesinler. Yemek fiyatlarını 2.2 TL’den 1.5 TL’ye düşüreceğiz. Bir TL’ye kahvaltı vereceğiz. Mümkün olsa ücretsiz yapacağım. İnternet ulaşımını tüm açık ve kapalı alanlara ücretsiz vereceğiz. Kampüsler arasındaki servisler ücretsiz olacak.

  Öğretim üyeleri için neler düşünüyorsunuz?
  - Türkiye’nin en kuvvetli öğretim kadrosuna sahibiz. Devlet üniversitesi statüsü taşımaktan çok memnunuz. Ancak, öğretim üyelerinin özlük haklarını ve yaşam kalitesini iyileştirmek gerekiyor. Yapı kooperatifleri  kurarak, özel firmalarla ilişkiler geliştirerek hocalarımız için konut sorununu çözmek isityorum. Hocanın çalıştığı yere yakın yaşaması esastır. Çocukları için kreş imkânını arttıracağız. Bunlar vakıf üniversitelerinde çok rahat sağlanıyor.

  BARBAROS HAYREDDİN’İN GELİNİYİM

  Polisiye kitaplar okuyorum. Yazın imkân buldukça yüzüyorum. Ama bakımlı olmak hayatımın bir parçası. Bu konuda biraz da aileden gelen bir alışkanlığım var. Mutlaka küpe takarım. Zaten bana hediye almak isteyen de küpe alır. Palas pandıras olduğum zaman da karşımdakinden özür diliyorum, “Kusura bakma, bugün böyleyim” diyorum. Böyle yetiştirildim. Annem de, kayınvalidem de babam da öyleydi. Farklı bir aileye gelin gittim. Eşim Nazım Barbarosoğlu Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın 14. kuşak torunu. O ailede de çok şey öğrendim. Kayınvalidem kimya profesörü idi. O devirde okumuştu. Oğlum da büyük dedesinin ismini taşıyor. Hemen hemen hiç spor kıyafetim yok. Hatta blue jean giymemiş bir genç kızdım. Şimdi de ne jean’im var, ne spor ayakkabım.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı