GeriGündem Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti

Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti

KASTAMONU kent merkezinde yaklaşık 20 dakika ceviz büyüklüğünde yağan dolu, yaşamı felç etti. Ev, araç ve işyerlerinin camları kırıldı, duvarlar ve çatılardaki kiremitler delik deşik oldu. Kentte elektrik ve internet bağlantıları kesildi.  Sağanak ve dolu nedeniyle kriz masası oluşturulduğu bildirildi. Valililk saat 23:40 itibarıyla 370 araç ve 90 ev hasarına ilişkin talep alındığını açıkladı.

Kastamonu’da bugün saat 18.05’te hava karardı, ardından aniden başlayan dolu yağışı, herkesi hazırlıksız yakaladı. Dolu yağışı, çok sayıda işyeri, ev ve araçların camlarının kırılmasına neden oldu. Dolu yağışı,ev ve işyerlerinin duvarları ve kiremitlerini de delik deşik etti. Elektrik ve internet bağlantılarının da kesildiği kentte hayat bir anda felç oldu.

Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti

Emniyet araçları da dolu yağışından hasar görürken, itfaiye ve AFAD ekipleri hasar tespit çalışması başlattı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

 Kastamonu'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle kriz masası oluşturulduğu bildirildi.

Kastamonu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, akşam saatlerinde şiddetli yağış ve dolunun kentte etkili olduğu, su taşkınları nedeniyle iş yerlerini su bastığına, dolunun araçlarda maddi hasara yol açtığına işaret edildi.

Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti

Belediye Başkanı Tahsin Babaş başkanlığında belediyede kriz masası oluşturulduğu kaydedilen açıklamada, belediyeye bağlı tüm ekiplerin kentte dolu ve sağanağın oluşturduğu zararlara karşı 24 saat görevde olacağı vurgulandı.

Açıklamada, "Kentin muhtelif yerlerinde yağışa bağlı oluşan olumsuzlukların ortadan bir an önce kaldırılması için ekiplerimiz görevini kesintisiz olarak yerine getirecektir. Vatandaşlarımızdan meydana gelen olumsuzluklara karşı belediyemizle kısa sürede irtibata geçmelerini talep ediyoruz." ifadesine yer verildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Kastamonu Valiliği, kentte etkili olan sağanak yağmur ve dolu yağışına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti

Kastamonu Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada: "İlimiz merkezinde 13.09.2018 tarihinde saat 17:30’dan itibaren etkili olan dolu yağışı sebebiyle ev, iş yeri ve araçlarda maddi hasarlar meydana gelmiş olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce vatandaşlarımızın hasarlarına ilişkin bilgiler AFAD Kriz Merkezinde toplanmaktadır. Toplanan bilgiler doğrultusunda TAMP Kastamonu Afet Müdahale Planı uyarınca Hasar Tespit Hizmet Grubu ve Zarar Tespit Hizmet Grubu Ana Çözüm Ortağı kurumlar ile bu hizmet gruplarının destek çözüm ortağı kurumlarca görevlendirilen ekipler, 14.09.2018 günü 08:30 itibariyle, hasar gören alanlarda gerekli hasar tespiti çalışmalarını yürüteceklerdir.

BİLANÇO BELLİ OLDU

Ortalık savaş alanına döndü: 20 dakika yağdı, hayatı felç etti

13.09.2018 tarihi saat 23:40 itibariyle 370 araç hasarı, 90 ev hasarına ilişkin talep alınmıştır. Hasar durumuna ilişkin vatandaşlarımız Müdürlüğümüzü aramaya devam etmektedir. Söz konusu dolu yağışı sebebiyle merkez ve ilçelere bağlı toplam 170 köyde enerji kesintisi yaşanmaktadır. Köylerimizde yaşanan enerji kesintisini giderme çalışmaları sürmektedir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Kriz Merkezi sabaha kadar açık kalacak olup vatandaş başvurularını almaya devam edecektir" dendi.

Kastamonu'da dolu yağışı hasara yol açtiKastamonu kent merkezinde yaklaşık 20 dakika ceviz büyüklüğünde yağan dolu, yaşamı felç etti. Ev, araç ve işyerlerinin camları kırıldı, duvarlar ve çatılardaki kiremitler delik deşik oldu. Kentte elektrik ve internet bağlantıları kesildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle