Gündem Haberleri

  Hayat kurtaran otomobil lastikleri

  Hürriyet Haber
  28.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerika'da, patladıktan sonra 90 km yol gidebilen ve böylece ölümcül kaza olasılığını en aza indiren otomobil lastiği yapıldı.

  Trafikte lastik patlaması sonucu meydana gelen korkunç kazalar, artık mucize lastiklerle tarihe karışacak. Michelin ve Goodyear lastik firmaları tarafından geliştirilen ve yan tarafları özel bir maddeden yapılan yeni tip lastikler, havası boşaldıktan sonra bükülmüyor ve içinde hava varmışçasına aynı sertlikte kalıyor.

  Yolda kalmak yok

  Mucize buluş, ani lastik patlamalarının ortaya çıkardığı tehlikeleri yok ederek, sürücülerin korkulu rüyası olan yolda kalma riskini de ortadan kaldırıyor. Ayrıca yeni lastik sayesinde kötü hava şartlarında, yoğun trafikte ve ıssız yerlerde araç lastiği değiştirme sorunu da bitiyor.

  Bu yıl piyasada

  Şu anda büyük otomobil fabrikalarında test edilen can kurtaran lastikler bu yıl içinde ABD'de, önümüzdeki yıldan itibaren de dünyanın birçok ülkesinde satışa çıkacak. Sadece ABD'de, her yıl 3.3 milyon kişi, lastiğinin patlamasından üretici firmayı suçlayarak tüketici derneklerine başvuruyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı