GeriGündem Hayat kurtaran 15 dakika
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayat kurtaran 15 dakika

Yangınlarda ilk 15 dakikada, bulunduğu ortamı koruyarak alevlerden ve dumandan uzak durmayı başaranların kurtulma oranı çok yüksek. İstanbul Büyükşehir İtfaiye eski Müdür Yardımcısı Seydi Rıza Güney, yangında hayat kurtaran kuralları hatırlattı:

- Asansör, merdiven boşluğu, havalandırma ve aydınlatma boşluklarından özellikle uzak durun. Bu bölgeler yangının yayılma alanlarıdır.

- Kesinlikle yukarı doğru kaçmayın. Alevler sizden hızlıdır.

- Mümkün olduğu kadar az nefes alın. Ani ve derin bir nefes almak, ciğerlerin su tutmasına neden olabilir.

- İmkan varsa ağız ve burnunuzu ıslak bir mendille kapatıp, dumana ve katı partiküllere karşı önlem alın.

- Yere yakın hareket edin, mümkünse sürünerek hareket edin.

- Yangının merkezinden kaçmak için duvarlara yakın hareket edin.

- Patlayabilir, pencerelere yakın durmayın.

- Perdeler, koltuklar başta olmak üzere yanabilecek tüm eşyaları pencere kenarından ve kapıdan uzaklaştırın. Odanın ortasına çekin. Dışarıdan gelen alevler,camı patlatsa bile, yakacak malzeme bulamaz.

- Pencereleri kesinlikle açmayın. Balkona kesinlikle çıkmayın. Sadece kendinizi pencereden gösterin. Eğer pencere açılmazsa, dışarıdan gelen alevlerin içeri girmesi zaman alır.

- Isınan zemine kesinlikle su dökmeyin. Mümkünse yüksek bir şeyin üzerine çıkın. Aksi takdirde su buharı çıkarak haşlanmaya neden olur.

- Tüm bu önlemler eğer yangın bulunduğunuz yerin aşağı katında ise uygulanır. Yangın eğer üst katta ise çayınızı bile yudumlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken panik yapmayarak üst kattakilerin kendilerini kurtarmak için aşağı inmelerine yol açmak olmalıdır.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle