Gündem Haberleri

  Hayat çok zorladı ama Gözde başardı

  Teoman ERİŞ/DHA
  21.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tekvandoda minikler, yıldızlar ve gençlerde dört kez Türkiye birinciliği elde eden Gözde Akbayır, hayatın tüm zorluklarını yenip başarıya ulaştı.

  Annesinin henüz 4 aylıkken terkettiği, 9 yaşındayken babası müebbet hapse mahkum olan Gözde, kendini adadığı spor sayesinde parlayan bir yıldız oldu.

  ALANYA’da düzenlenen Türkiye Gençler Tekvando Şampiyonası’nda mücadele eden Ankara Özcan Tekvando Kulübü’nün başarılı sporcusu Gözde Akbayır’ın (15) hayat öyküsü, filmleri aratmıyor. Henüz 40 günlükken annesi tarafından terk edilen Gözde 9 yaşındayken de, babası ömür boyu hapse mahkum edildi. Babaannesi ve dedesiyle yaşamaya başlayan sporcuyu, babası, tekvando antrenörü Özcan Ağırdaş’a emanet etti. Babasının arkadaşı Ağırdaş’ın yardımıyla tekvando sporuna başlayan Gözde Akbayır, kısa sürede birçok başarıya imza attı. Genç kız, sporun yanısıra derslerinde de başarılı olunca, Ankara Samanyolu Koleji’nden burs kazandı. Bugüne kadar tekvandoda minikler, yıldızlar ve gençlerde dört kez Türkiye birinciliği elde eden Akbayır, SHÇEK’ten bağlanan aylık 300 TL yardımla yaşamını sürdürüyor.

  Kendisi mütevazı ama hedefi büyük

  “Mütevazı bir çevrede yaşamımı sürdürüyorum” diyen Akbayır, hayata tekvando ile tutunduğunu anlatıp, şöyle diyor: “Anne ve babamın yokluğunu kulüp başkanım ve antrenörüm gideriyor. Şimdiki hedefim Türkiye Gençler Tekvando Şampiyonası’nda 1’inci olarak Avrupa ve dünya şampiyonası ile olimpiyatlara katılmak. İleride beden eğitimi öğretmeni veya tekvando antrenörü olmak istiyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı