Gündem Haberleri

  Hayat cepten daha kolay

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 01:07 | Son Güncelleme:

  CeBIT Bilişim Fuarı’na bu sene de mobil teknolojiler damgasını vuracak. Yenilikçi cep telefonu modellerinin yanı sıra, yeni kuşak teknolojileri destekleyen hizmetler de ziyaretçilere tanıtılacak. Cep telefonu operatörlerinin abonelerine sunduğu zengin hizmet seçenekleri her zaman her yerde bilgiye ulaşmayı olanaklı kılıyor.

  Türkiye’nin teknoloji şöleninde ‘Mobil İletişim ve Tüketici Elektroniği’ şirketlerinin bulunacağı 7. Salon’da yeni nesil cep telefonu hizmetleri ziyaretçilerle buluşacak. Standlarda sunulacak tanıtımları izleyenler, daha çok gazete ver dergilerde gördükleri hizmetlerin gerçekliğe dönüştüğünü görecek ve bu yeni ürün-hizmetleri yakından tanıma, deneme ve ayrıntılı bilgi alma fırsatı bulacak. Şirketlerin de hayatını kolaylaştırıp zenginleştiren mobil hizmetler ve geleceğin dünyasını yaratacak teknolojiler yakından incelenebilecek.

  Turkcell kuracağı özel test alanında 3GSM ve HSDPA uygulamaları, Akıllı Ev, Turkcell AkıllıCep, Turkcell GörselRadyo, MobilHaber, Turkcell MobilÖdeme gibi katma değerli servislerle gelecekteki mobil yaşamın ipuçlarını verecek.

  Akıllı ev cep’TE

  Yeni uygulamalar sayesinde cep telefonu üzerinden evdeki cihazları uzaktan yönetmek mümkün hale geliyor. Turkcell-Siemens işbirliğiyle ortaya çıkan "Akıllı Ev" adlı çözüm, güvenlik kamerasından hareket sensörüne, aydınlatmadan fırına kadar bir evin tüm işlevlerini yönetmeyi sağlayan bir sistem. Akıllı Ev’le, hareket halindeyken bile evdeki cihazların durumuyla ilgili bilgi almak, ayarlarını değiştirmek, program akışlarına müdahale etmek mümkün. Bu sayede örneğin; kapıyı çalan kişinin görüntüsü cep telefonundan görebilir ve ona kapıyı uzaktan açmak mümkün olabilir. Benzer şekilde bir yolculuğa çıkarken, artık kullanıcıların aklı evde kalmayacak.

  Mobil ödeme devrede

  "Turkcell Mobil Ödeme", Turkcell abonelerince yapılan alışveriş ve ödemelerde kredi kartlarının, Turkcell’in altyapısı kullanılarak cep telefonuyla da kullanılabilmesini sağlayan kullanımı kolay yeni bir ürün. Turkcell Mobil Ödeme sayesinde SMS, WAP, Sesli Yanıt Sistemi ve İnternet gibi mecralardan uçak ve feribot bileti, DVD ya da bir hamburger satın alınabilecek, restoran veya otomat makinesi gibi çeşitli noktalarda ödemeler gerçekleştirilebilecek.

  Siz sorun cep cevaplasın

  Turkcell abonelerinin anahtar sözcük sınırlandırması olmadan hazırladıkları ve kısa mesaj ile gönderdikleri sorulara cevap almasını sağlayan "CepteCevap", CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıtılacak yeni servisler arasında bulunuyor. Bu servisten yararlanmak isteyen cep telefonu kullanıcılarının sorularını 4500’e göndermesi yeterli oluyor. Şans oyunlarından seyahat-tur programlarına, sözlük ve çevirilerden, finansal verilere çeşitli kategoriler içeren servis, Turkcell aboneleri için hayatı kolaylaştırıyor.

  Etkileşimli e.posta servisi

  Turkcell abonelerinin e.posta hesaplarını cep telefonlarından kolayca yönetebilmesini sağlayan "Turkcell e-Postacı" ile bilgisayarda yapılan tüm e.posta işlemleri artık cep telefonlarında da yapılabiliyor. Servis sayesinde gelen yeni mesajları ve ekli dosyaları gerçek zamanlı olarak görüntüleyebiliyor, eski mesajlara tekrar bakabiliyor, mesajlara cevap yazabiliyor. Turkcell e-Postacı, Gmail, Superonline gibi POP3 tabanlı e.postaları destekliyor.

  Üç boyutlu cep asistanı

  Turkcell’in "MobiTip"leriyle cep telefonlarının havası değişiyor. Özel bir yazılımla cep telefonlarına indirilen ve Türkiye’de 3 boyutlu modellemenin kullanıldığı ilk ve tek uygulama olan MobiTip’lerle Turkcell’lilere yeni bir arkadaş gelecek, hayatları renklenecek. Kullanıcıların, içinde bazı ünlülerin de bulunduğu geniş bir portföyden seçebileceği "MobiTip"ler, aboneye arandığını söyleyecek, mesaj geldiğinde uyaracak, randevularını hatırlatacak, istenen saatte sesli olarak uyandıracak.

  SMS bankacılığı dönemi başlıyor

  Bireysel Bankacılıkta, yeni teknolojik ürünleriyle dikkat çeken Akbank, şimdi de "4425 Cep Şubesi" adı altında ve tamamen SMS altyapısıyla çalışan en geniş kapsamlı Mobil Bankacılık paketini müşterilerine sunuyor. Akbank, temel bankacılık işlemlerinin zaman ve mekan kısıtlaması olmadan her yerde yapılmasını sağlayan "4425 Cep Şubesi" ile müşterilerinin cep telefonunlarını aynı zamanda cüzdanları yerine geçirmeyi hedefliyor. Ayrıca marka ve model sınırı olmadan her yaşta ve her bütçede müşterinin kullanabileceği kadar da kolay ve ucuz. Cep Şubesi’nin hizmet paketinde, şu anda 4 ana işlem var. Bunlar kredi kartı ve hesap hareketlerini anında SMS ile haber veren CepAjan; cepten cebe para göndermeye imkan veren CepCüzdan; Axess ekstre özetini ve kalan limitini cepten her an sorgulamaya imkan veren CepEkstre ve hesap bakiye bilgilerini sorgulama sağlayan CepHesap.

  Telsim’den Üçüncü Kuşak testi

  Bireysel ve kurumsal ziyaretçiler için ayrı çözümlerini sergileyecek olan Telsim, 7 numaralı salondaki toplam 1.152 m2'lik alanı kaplayan standıyla ziyaretçileri ağırlayacak. Telsim faturalı, MyCep ve Kurumsal Hizmetler'e ait ürün ve servislerin anlatılacağı standda Türkiye’de henüz test çalışmaları sürdürülen 3G teknolojisinin uygulamalı tanıtımları yapılacak. Tanıtımlar, Telsim’in her biri alanında dünya markası çözüm ortakları eşliğinde gerçekleşecek.

  Telsim, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki Akdeniz Salonu’nda çözüm ortaklarının UMTS konulu atölye çalışması düzenlemesini de sağlayacak. Telsim standından yeni tanıtımı yapılacak ürünler arasında ayrıca; eğlence servisleri, ses iletiminin yanı sıra resim ve video iletimi de sağlayan "Chatin"in yeni versiyonu, en gelişmiş navigasyon sistemleri, mobil İnternet uygulamaları, geliştirilmiş opsiyonlu çağrı ve SMS yönlendirme servisleri, lokasyon bazlı içerik servisleri, en son teknoloji eseri ton, melodi ve 3D oyun servisleri gibi hizmetler yer alacak. Telsim Müşteri Hizmetleri Bölümü de, Telsim kullanıcılarına sunulan hizmetleri, fuar süresince standı ziyaret eden aboneler ile buluşturacak.

  Eğlenceyi cebe getirin

  Panasonic’in yeni cep telefonu ürünlerinin yer aldığı VS serisi ilk defa CeBIT Bilişim’de Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak. Mobil iletişim pazarına yönelik olarak geçtiğimiz yıl X serisini tanıtan Panasonic, yeni modellerinde 16 milyon renk desteği sunuyor. Yeni serinin en öne çıkan modeli olan VS7, 2.5 inç ekranı, geniş kişiselleştirme yetenekleri, 2 megapiksel kamerası ve mesaj içeriğine göre farklı renk ışıkla uyarması gibi yetenekleri ile öne çıkıyor. VS serisinin bir diğer özelliği ise kullanıcılarına, dünyanın en önemli sayısal oyun üreticilerinden SEGA’nın en popüler oyunu olan "Sonic The Hedgehog" keyfini yaşatması. 2 megapiksel kamerası mavidiş ve USB gibi bağlantı özellikleri VS6’nın modern tasarımında buluşuyor.

  Radyoya görsel destek

  "TurkcellGörselRadyo" dinleyicilerin FM radyo deneyimine yeni bir boyut katıyor. "TurkcellGörselRadyo", cep telefonu üzerinden dinlenen FM radyoya paralel olarak GPRS/EDGE üzerinden görsel yayın ve bir etkileşimli ortam uygulaması sağlıyor. TurkcellGörselRadyo’da dinleyiciler izledikleri şarkının ve şarkıcının ismini/ resmini görebilir, yayın sırasında sorulan sorulara cevap verebilir, çeşitli oylamalara katılabilir, yayın içeriğini (monofonik/ polifonik melodi, video, müzik vb.) indirebilirler. Şu an Nokia 3230, 6230i ve 7710 modellerinde mönüde bulunan VisualRadio programı tıklandığında gelen mevcut radyo istasyonları arasından TurkcellGörselRadyo yayını yapan radyo seçilerek GPRS/EDGE üzerinden yayın izlenebiliyor.

  Yüksek çözünürlü

  Mobil ürünlerde dünyanın ilk 7 megapiksel kameraya sahip cep telefonu Samsung V770, bugüne kadar geliştirilen en yüksek çözünürlüğe sahip kameralı cep telefonu olma özelliği ile fuarda yer alacak. Ayrıca, gelişmiş çokluortam özeliklerine sahip, "motion recognition" teknolojisi ile hareket tanima kapasiteli telefonu E760’ın yanı sıra, Türkiye pazarına ekim ayında sunulacak 2 megapiksellik kamerası ile 5 saat video çekimi yapabilen D600 de ilk defa fuarda ziyaretçilerle buluşacak.

  Her şeyiyle özel bir telefon

  Mobil iletişimin son teknolojilerini ve pazara sunacağı en son cep telefonlarını CeBIT Bilişim Eurasia 2005’te sergileyecek olan Nokia, 3G ve N serisi ürünlerini standında sergileyecek. Nokia standını ziyaret edenler sıra dışı tasarımı ve farklı detayları ile çok özel bir ürünle tanışıyorlar. Premium kategorisinin son ürünü Nokia 8800’da zerafet ve performans biraraya geliyor. Dayanıklı paslanmaz çelik kapaklar ve çizilmeye karşı dayanıklı cam pencereyle korunan zarif tasarımlı ekranıyla marjinal bir görünüm sunan telefon, entegre SVGA kamera, gelişmiş grafik için 3B görüntü motoru, video kaydı ve yayını, sayısal müzik çalar ve bağlantı teknolojileriyle dikkat çekiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı