GeriGündem Hayalimde Sultanahmet var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayalimde Sultanahmet var

İSLAM’da kadın haklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetleri ile adından söz ettiren ve çarşamba günü ABD’nin Massachusetts Eyaleti’nde kadınlı erkekli gruba akşam namazı kıldıran Asra Q. Nomani, en büyük hayalinin Sultanahmet Camii’nde namaz kıldırmak olduğunu söyledi.

Wall Street Journal Gazetesi’nin eski muhabirlerinden Numani ve önceki gün cuma namazı kıldıran Berkeley Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Nakia Jackson, namazın ardından sorularımızı yanıtladı.

TÜRKİYE LİDER

Kaldığı Marriott Oteli’nin, medyanın çekim yapmasına izin vermemesi üzerine, Charles Irmağı kenarındaki açık bir alanda kılınan cuma namazı sonrası sorularımızı yanıtlayan Nomani, hayallerini birgün Türkiye’ye giderek Sultanahmet Camii’nde namaz kıldırmanın süslediğini söyledi. Nomani, şunları söyledi: ‘İslam dünyasına açıldığımızı görüyorum ve bundan mutluluk duyuyorum. Olumsuz tepkilerin yanısıra, Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimizden, hem erkeklerden hem de kadınlardan girişimimizi destekleyen mesajlar alıyorum. Türkiye’de kadınların cenaze namazında erkeklerle yan yana saf tutması, Türkiye’nin İslam’a çağdaş bakışının bir yansıması. ABD’de bile Müslüman kadınlara bu hak tanınmıyor. Ülkeniz gerçekleştirdiği reformlarla, kadın haklarını inkar eden çağ dışı anlayışla mücadelede İslam ülkeleri içinde lider durumda. Birgün, Sultanahmet Camii’nde, bir kadının imamlık yaptığını, cemaatin de kadın erkek ayırımı yapılmaksızın yan yana saf tutabildiğini hayal etmek ne güzel. Sultanahmet Camii’nde namaz kıldırmak benim hayallerimi süslüyor.’ Newton’da cuma namazına katılan az sayıdaki kadınlı erkekli gruba önce cuma hutbesi okuyan, daha sonra da namaz kıldıran Berkeley Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Nakia Jackson da, kadınların imamlık yapması girişiminin hem tepki hem de destek gördüğünü söyledi.

BİN LADİN TEHDİT

Jackson, Prof. Dr. Amina Vadud hakkında fetva verileceği söylentilerine ilişkin olarak da ,’Bin Ladin’in kendisi hepimize karşı bir tehdit. Böyle kişilerin doğru bildiklerimizi yapmamızı engellemesine izin veremeyiz’ dedi

Cuma ve akşam namazını kıldırdılar

Virginia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Amina Vadud ile Wall Street Journal’ın eski muhabirlerinden Asra Q. Nomani, kadınlı erkekli gruplara namaz kıldıran kadın imamlar olarak gündeme gelmişler ve tartışmalara neden olmuşlardı. Vadud’un New York’ta cuma namazı kıldırmasıyla başlayan ‘Müslüman kadınların özgürlük turu’ ABD’de dalga dalga yayıldı. Vadud’un ardından ‘Mekke’de Tek Başına’ (Standing Alone in Macca) adlı kitabın yazarı, gazeteci Asra Q. Nomani de geçen hafta, Massachusetts Eyaleti’ne bağlı Waltham kentindeki Brandies Üniversitesi’nde kadınlı erkekli gruba akşam namazı kıldırdı..

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle