GeriGündem Hayali nüfus sadece Maraş'ta değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayali nüfus sadece Maraş'ta değil

Devlet İstatistik Enstitüsü'nden (DİE) sorumlu Devlet Bakanı Tunca Toskay, ‘hayali nüfus’un sadece Kahramanmaraş iliyle sınırlı olmadığını, benzer sorunların Türkiye'nin hemen her yerinde yapıldığını bildirdi.

Toskay, önceki gün Hürriyet'te ‘30 milletvekili haksız seçildi’ başlığıyla verilen ve nüfus sayımındaki hileleri konu alan haberle ilgili bir ‘değerlendirme’ yaptı.Toskay, özetle şunları söyledi:

22 Ekim 2000'de yapılan Genel Nüfus Sayımında ilk sonuçlara göre, Türkiye nüfusu 71 milyon 496 bin 555'ti. Ancak DİE'nin ‘Nüfus Sayımı Kalite Kontrol Çalışması’ sonucu ülke nüfusu 67 milyon 844 bin 903 çıktı. Nüfus, binde 4 sapmayla, ilk sonuçlara göre 3 milyon 651 bin 652 düştü. Sorun yalnız Kahramanmaraş ilimizle sınırlı değil. 73 ilimizde yapılan çalışmalar sonucu gerçek olmayan nüfus düşüldü.

Genel Nüfus sayımı ile 1999'da yapılan seçimlerde illerin milletvekili sayıları arasında ilişki kurmak mümkün değil. 1999'da yapılan milletvekili seçimleri için tespit edilen milletvekili dağılımları, 1997'de yapılan seçim amaçlı nüfus tespiti sonuçlarına göre bulundu. 2000'de yapılan bir nüfus sayımında ortaya çıkan fazla nüfusun, daha önce yapılan herhangi bir bir seçimdeki milletvekili dağılımına etki etmesi ve 1997'deki nüfusun artırılmış olduğu gibi bir gerekçeyi beraberinde getirmesi anlamlı değil.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle