Gündem Haberleri

  Hayali iyi filmler yapmak

  Hürriyet Haber
  30.09.2005 - 14:50 | Son Güncelleme:

  42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'in konuğu olan Charlie Chaplin'in torunu Kiera Chaplin, Fransız nişanlısı Ale De Basseville ile kameralar önünde öpüşerek mutluluk pozları verdi.

  42. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Antalya Kültür Merkezi'nde festivalin konuğu olarak Antalya'ya gelen Charlie Chaplin'in torunu Kiera Chaplin'in oyuncu Seray Sever'le birlikte sunduğu gecede, Chaplin'in sessiz dönem filmlerinden üç kısa filminin gösterimi canlı müzik eşliğinde yapıldı.

  Dünyaca ünlü piyanistler Behzat Gerçeker ve Burçin Büke'nin piyanoyla eşlik ettikleri gecede, “Buz Pateni-The Rink”, “Şarlo Polis- Easy Street” ve “Şarlo Göçmen-Immigrant” filmleri gösterildi.

  Charlie Chaplin'in 1952 yılında kurduğu Limeligt Film Şirketi'nin onursal başkanlığını yürüten torunu Kiera Chaplin, gecede yaptığı konuşmada, büyükbabasının filmlerini izleyerek büyüdüğünü belirterek, Türkiye'de böyle bir gece yapılmasının mutluluğunu taşıdığını söyledi.

  “Şarlo”nun dünya sinemasına oyunculuğu, yazarlığı ile çok önemli eserler kazandırdığını ifade eden Kiera Chaplin, “Hakkını vermek lazım büyükbabam işini çok seviyordu ve iyi yapıyordu. Hep onun gibi olmak istedim. İşinin yanı sıra ailesine de çok özen gösteren mutlu bir insandı. Bütün filmlerini seviyorum” dedi.

  Kiera Chaplin geceye Fransız nişanlısı Ale De Basseville ve film şirketinin yöneticileriyle katıldı.

  HAYALİ İYİ FİLMLERE İMZA ATMAK

  Dünya Sineması'na damgasını vuran Charlie Chaplin'in, Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında anıldığı geceyi sunan torunu Kiera Chaplin, en büyük hayalinin, iyi filmlere imza atmak olduğunu söyledi.

  Antalya Kültür Merkezi'nde dün gece gerçekleştirilen “Charlie Chaplin Gecesi'ni sunan 23 yaşındaki Kiera Chaplin, soruları yanıtladı.

  Antalya'daki festivalde “Charlie Chaplin Gecesi” yapılması fikri kendisine ilk iletildiğinde büyük mutluluk yaşadığını belirten Kiera Chaplin, şunları söyledi:

  “Böyle bir gece yapılacağını duyduğum zaman, dedemin Türkiye'de hala sevilip tanınıyor olması beni çok mutlu etti. Dedemin bu imajını sürdürmek için, dünyada düzenlenen etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Türkiye'de ilk kez böyle bir anma gecesi yapıldı. Ben de Türkiye'ye ilk kez geldim. Geceyi sunmaktan büyük onur duydum. Burada insanlar çok sıcakkanlı. Çok hoş anlar yaşıyorum.”

  ONURSAL BAŞKAN

  Yıllardır modellik yapan, ancak artık daha seçici davranarak daha çok yardım amaçlı defilelerde podyuma çıktığını ve özel modellik yaptığını belirten Kiera Chaplin, dedesinin 1952 yılında kurduğu Limelight Film Şirketi'nin onursal başkanlığını yürüttüğünü söyledi.

  Henry Fonda ile rol aldığı filmin dışında Kasım ayında başka bir film projesi içinde yer alacağını kaydeden Chaplin, en büyük amacının, dedesi Charlie Chaplin'in misyonu ve imajını sürdürmek için iyi filmlere prodüktörlük yapmak olduğunu ifade etti.

  Dedesinin sinemaya ve hayata bakışına uygun filmlere imza atmak istediğini, modellik ve oyunculuk konusunda hırslı olmadığını kaydeden Chaplin, şöyle konuştu:

  “New York'ta modellik yaptım ama modellik benim için kariyer değil. Asıl amacım, dedemin kurduğu şirketin işlerinde yer almak. Oyunculuk konusunda seçici davranmaya çalışıyorum. Film dünyası benim için çok önemli. Dedemin film şirketinin dünyada daha çok tanınmasını ve sinemada iyi işler yapmasını istiyorum. Çünkü Charlie Chaplin'in taşıdığı ruhu ve anlayışı taşıyorum. Dedem sinemada çok önemli projeler hayata geçirdi. Bunu sürdürmek istiyorum.”

  Kiera Chaplin, Fransız kraliyet ailesinden Kont Ale De Basseville ile 3 yıldır nişanlı olduklarını, çok mutlu bir birliktelikleri olduğunu ve bir süre daha evlenmeyi düşünmediklerini söyledi.

  Bu arada, Kont Basseville'nin, Kiera Chaplin'in onursal başkanlığını yürüttüğü, dedesinin kurduğu film şirketinin finansman desteğini sağlayan holdingin sahibi olduğu bildirildi.

  Nişanlı çiftin kollarında, kraliyet armasını simgeleyen dövme bulunduğu görüldü.

  GELECEK YIL DA...

  Limelight Film Şirketi Ceo'su Bruno Cavelier D'esclavelles de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Avrasya Film Festivali'ne gelecek yıl daha aktif katılmayı istediklerini söyledi.

  Antalya'nın uluslararası bir festivale çok uygun bir şehir olduğunu kaydeden D'esclavelles, “Burası neden bir Cannes olmasın. Gelecek yıl biz de buraya ünlü ve farklı sanatçılar getirmek istiyoruz” dedi.

  Torun Chaplin'in, film şirketi görevlileriyle bir süre daha Antalya'da kalarak, Türk filmleri ve yabancı filmlerle ilgili bilgi edineceği bildirildi. Şirketin Türkiye'de Güle Güle, Yeşil Işık, Hititler, Gelibolu gibi filmlerin dağıtım işlerini yaptığı da belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı