Gündem Haberleri

  Hayali ihracata ağır para cezası yürürlükte

  Hürriyet Haber
  07.07.2001 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Kaçakçılara ve hayali ihracat yapanlara, sağlayacakları menfaatin 5 katına kadar ağır para cezası verilmesini öngören, Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. İthali ve ihracı izin ve kontrola bağlı eşyayı sahte belge ile ethal-ihraç edenler, 1-5 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak. Kaçakçılıkta bilişim suçları da ceza kapsamına alındı.

  Yasaya göre, gümrük kapıları ve yolları dışındaki yerlerden memleket dışına eşya çıkaranlar veya bunları çıkartmak için gümrüklere verdikleri beyannamelerde cins, nevi, miktar, menşe, gönderileceği yerve ticari eşya için ihracat amacıyla yapılan satışta gerçekte ödenen veya ödenecek fiyat bakımından yanlış beyanda bulunanlar, temin edecekleri menfaatin 5 katına kadar ağır para cezasına çarptırılacaklar. Verilecek para cezası 5 milyar liradan az olamayacak.


  İthali veya ihracı lisansa, şarta, izne, kısıntıya, standardizasyon kontrolüne veya belli kuruluşların vereceği yeterlilik belgesine tabi olan eşyayı, her ne şekilde olursa olsun gerçeğe aykırı her türlü beyanname veya belge ibrazı ile gümrüğü yanıltarak işlemini yaptırmak suretiyle ithal ya da ihraç edenler veya bunlara teşebbüs edenler de bir yıldan 5 yıla hapis cezasına mahkum olacak. Çıkış eşyasında FOB kıymeti, giriş eşyasında ise gümrüklenmiş değeri kadar ağır para cezasına çarptırılacaklar. Bu durumdaki malların müsaderesine karar verilebilecek.


  BİLİŞİM SUÇLARI


  Gümrük idarelerinde işlem görmediği halde işlem görmüş gibi sahte beyanname düzenleyenler veya bu suçları bilişim yoluyla işleyenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ''evrakta sahtekarlık'' ve bilişim alanındaki suçlarla ilgili hükümlerinde belirtilen cezaların iki katı uygulanacak.


  İthal edilen eşyayı, izin belgesinde belirtilen amaçlar dışında kullananlar veya bunlara teşebbüs edenler veya süresi içinde serbest dolaşıma sokmayanlara da eşyanın gümrüklenmiş değerinin 3 katına kadarpara cezası hükmolunabilecek.


  Transit rejimi çerçevesinde taşınan eşyayı yurt içinde bırakanlar ile süresi içinde varış gümrüğüne götürmeyenlere de taşıdıkları eşyanın 2 katına kadar ağır para cezası uygulanacak. Taşıdıkları eşya da müsadere edilecek.


  Tasarı ayrıca, mevcut kanunda yer alan düşük miktarlı bazı para cezalarının da artırılmasını öngörüyor.


   


   


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı