GeriGündem Hayalet uçak tartışmasında yeni bilgiler ortaya çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayalet uçak tartışmasında yeni bilgiler ortaya çıkıyor

Hayalet uçak tartışmasında yeni bilgiler ortaya çıkıyor
refid:16847032 ilişkili resim dosyası

Çin’in resmi yayın organlarından Global Times, uluslararası basında ortaya atılan Pekin’in yürüttüğü hayalet uçak projesini Kosova Savaşı’nda düşürülen ABD’ye ait savaş uçağından kopyaladığı iddiasını reddetti. Öte yandan, teknoloji hırsızlığı tartışmasında yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Son olarak, bir Sırp gazetesi düşen uçağın parçalarını sadece Çin'in çalmadığını öne sürdü.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

 

ÇİN'İN HAYALET UÇAĞI J-20/Foto Galeri

 

F-117 NIGHTHAWK'IN TEKNOLOJİSİ ARTIK SIR DEĞİL/HÜRRİYET ARŞİV

 

Çin, ABD’nin F-22 hayalet uçağının rakibi olarak kabul edilen kendi ürettiği J-20 savaş uçağının deneme uçuşunu bu ay içinde gerçekleştirmişti. ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in ziyareti esnasında gerçekleştirilen deneme uçuşu, Çin’in savaş uçağı teknolojisinde çok hızlı ilerleme kaydettiğini gözler önüne sermişti.

 

Bugün Global Times gazetesinde yer alan haberde, Çin Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, dün Associated Press haber ajansının kamuoyuna duyurduğu bir haberi yalanladı. AP'nin haberine göre, Kosova Savaşı’nda görev yapan Hırvatistan Genelkurmay Başkanı, Mart 1999’da düşürülen F-117 Nighthawk uçağının parçalarını ele geçiren Çin’in, bu parçalar sayesinde hayalet uçak teknolojisini elde etmiş olabileceğini belirtmişti.

 

Çinli yetkili, Çin Komünist Partisi’nin çıkardığı gazeteye, “Bu haber, dış basının Çin teknolojisini lekelemek için yaptığı ilk çalışma değil. Bu tür spekülasyonlara cevap vermek yersiz” açıklamasında bulundu.

 

AP’nin Çin Savunma Bakanlığı’na açtığı telefonlar cevapsız kalırken, bakanlık sözcüsü Hong Lei, bu konu hakkında bir fikri bulunmadığını belirtti. Savunma Bakanlığı, Çin’in silahlanma çalışmalarının sadece savunma amaçlı olduğunu ifade etti.

 

TARTIŞMA GİDEREK BÜYÜYOR

Hırvat general, Çinli ajanların F-117’nin enkazından parçaları ele geçirdiğini ve Sırp müttefikleriyle istihbarat paylaşmış olabileceklerini belirtmişti. Ancak Çin’in, uçağın enkazını keşfetmiş olduğuna doğrudan ortaya koyan bir delil veya iddia ortaya konmadı.

 

Batılı diplomatlar, Çin’in Kosova Savaşı’nda Belgrad elçiliğinde bir istihbarat bürosu bulundurduğunu belirtti. Mayıs 1999’da ABD’nin düzenlediği bir hava saldırısında yanlışlıkla bombalara hedef olan bina, harabeye dönmüş ve olayda üç kişi ölmüştü. Çin, bu gelişmenin ardından NATO’nun hava harekatlarına karşı sert tavır almıştı.

 

Sırbistan hava kuvvetleri, 28 Mart 1999 günü erken saatlerde, ABD’ye ait F-117 savaş uçağını vurmuş, tarihte ilk defa bir hayalet uçak vurularak düşürülmüştü. Pentagon, bir dizi akıllı taktik ve biraz şans eseri, Rus yapımı SA-3 füzesinin uçaklarını vurduğunu belirtmişti.

 

Dün, AP’ye telefonla açıklama yapan emekli Amiral Davor Domazet-Loso, Çin’in, uçağın düştüğü bölgedeki çiftçilerden enkaz parçalarını satın aldığına dair istihbarat edindiklerini söylemişti.

 

Düşen F-117 uçağının enkazından alınan, üzerinde ABD Hava Kuvvetleri nişanı bulunan sol kanat, kokpiti örten cam kubbe, fırlatma koltuğu, pilotun başlığı ve telsiz, bugün Belgrad’daki havacılık füzesinde sergileniyor.

 

Belgrad merkezli Blic gazetesi ise uçağın birçok parçasının, anı olarak saklamak isteyen kişiler tarafından alındığını yazdı. Gazete, 1999 yılında Belgrad’daki Askeri Teknik Enstitüsü’nün başkanı olan Milovan Azdejkovic’in şu açıklamasına yer verdi:

 

“Uçağın parçalarını alan sadece Çinliler değildi. Parçaları almak isteyen başkaları da bunu yaptı. Ruslar, tüm bir kanadı alıp götürdü.”

 

ÇİN’E ÇAĞ ATLATAN TEKNOLOJİK SIR

Radara tamamen yakalanmama özelliğine sahip olmasa da, tasarımı ve kaplaması, F-117’lerin tespit edilmesini çok zorlaştırıyor. Uçağın kanat ve kuyruk kısmı radar ışınlarını yansıtmadığı için, tasarımda sonradan değişikliğe gidildi.

 

Uzmanlar, radar ışınlarını yansıtan materyallerin ve bu ışınları soğuran dış kaplamanın, Çin’in hayalet uçak geliştirilmesinde büyük ilerleme yapmasına izin veren teknoloji olabileceğini belittti.

 

Global Times, Çin’in hayalet uçak teknolojisini çaldığına yönelik haberlerin, B-32 bombardıman uçağının bilgilerini Çin’e kaçırmaya çalışan Noşir Gowadia’nın tutuklanmasından bir gün sonra ortaya çıktığı iddialarını da reddetti. Hindistan doğumlu Gowadia, ajanlık yaptığı suçlamasıyla ABD’de 32 yıl hapse mahkum edildi.

 

J-20, ABD’nin hayalet uçak sınıfında hizmet veren tek uçağı F-22 Raptor’ın rakibi olarak görülüyor. ABD, hayalet uçak teknolojisini aynı zamanda F-35 savaş uçağına da uygulamak istiyor. Diğer yandan Rusya’nın ilk deneme uçuşunu geçtiğimiz yıl yapan Sukhoi T-50 radara yakalanmayan savaş uçağının, dört yıl içinde hizmete girmesi bekleniyor.

 

 

 

*Associated Press'in, "China says stealth technology not from US plane" başlıklı haberinden derlenmiştir.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle