Gündem Haberleri

  ‘Hayalet ağ’ için alarm

  Hürriyet Haber
  26.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından oluşturulan ve AB’nin desteklediği proje kapsamında, Kuzey Ege’de bazı balıkçılar tarafından deniz dibinde bırakıldıktan sonra dipte avcılığa devam eden uzatma ağlar temizleniyor.

  Projenin danışmanı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Ayaz, deniz ve iç sularda avlanma sırasında çeşitli nedenlerle kopan, bulunamayan ve “hayalet avcılık” olarak tabir edilen av araçlarının, kaybedildikten sonra bile su canlılarını yakalamaya devam ettiğini söyledi. Ayaz, avcılık takımlarının sentetik lifler, plastik materyaller ve demir çelik ürünleriyle yapılması nedeniyle 10 ile 30 yıla kadar su altında bozulmadan kalabildiğini bildirdi.
  Ayaz, balıkçıların bazılarının sadece günü kurtarmakla uğraştığını, ancak bunun daha sonra kendi geleceklerini körelttiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Bu bir çevre işi. Çevreyle ilgili bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Balıkçılığımızın her geçen gün kötüye gittiği bir durumda biz de artık elimizi taşın altına sokalım, tutalım dedik.”      
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı