Gündem Haberleri

  Hayal mi değil mi?

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  03.09.2015 - 23:55 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink davasında, mahkeme cinayeti işleyen Ogün Samast’ın arkasından gelen ve güvenlik kamerasına yansıyan kişinin Osman Hayal olup olmadığına dair tespitin TÜBİTAK tarafından yapılması konusunda ısrarcı oldu. Mahkeme tespit için görüntüleri yeniden TÜBİTAK’a gönderdi.

  YARGITAY’ın bozma kararının ardından gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın 6’ncı duruşması dün yapıldı. İstanbul 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Dink ailesi ve sanıklar katılmazken taraf avukatları hazır bulundu.
  Yeniden görülmeye başlanan davada cinayeti işlediği gerekçesiyle 22.5 yıl hapse çarptırılan Ogün Samast’ın arkasından gelen kişinin, cinayetin azmettiricisi olmakla suçlanan Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal olduğu ileri sürülmüştü. Bunun üzerine İstanbul 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Ekim 2010’da dosyadaki görüntüleri TÜBİTAK’a göndererek Samast’ın arkasından gelen kişinin Osman Hayal olup olmadığının tespitini istemişti. TÜBİTAK Şubat 2015’te iş yoğunluğunu gerekçe göstererek görüntüler üzerinde inceleme yapamayacağını mahkemeye bildirdi. Mahkeme, TÜBİTAK’a yeniden yazı yazarak görüntüler üzerinde inceleme yapılmasına ilişkin talebini tekrarladı. TÜBİTAK, 14 Temmuz 2015 tarihli ön inceleme raporunda, görüntülerde çok sayıda kişinin bulunduğunu, hangi kişinin kast edildiğinin net belirtilmediğini öne sürerek, tespiti istenen kişinin işaretlenmesini istedi.

  Hayal mi değil mi


  ZABIT KATİBİ İŞARETLEDİ


  İncelenmesi istenen kişiyi işaretlemek üzere İstanbul 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, zabıt katibi Murat Güngördü’yü görevlendirdi. Bilirkişi Murat Güngördü 24 Ağustos 2015 tarihli ilk raporunda, yanlış kişiyi inceledi. Bunun üzerine bilirkişi 1 Eylül 2015 tarihinde ek bir rapor daha hazırladı. Bilirkişi Murat Güngördü’nün hazırladığı ek raporun sonuç kısmında “Sanık Ogün Samast’ı takip ettiği iddia edilen deri mont ve kot pantolonlu şahsa ait görüntüler resim 3-4-5-6-7’de yeşil renkli daireler içerisine alınmıştır” denildi. Mahkeme dün görülen duruşmada, tespiti istenen kişinin görüntülerde işaretlendiği ek bilirkişi raporunu TÜBİTAK’a göndererek bu kişinin Osman Hayal olup olmadığının tespit edilmesini bir kez daha istedi.


  ‘YARGILAMA GENİŞLETİLSİN’


  Dink Ailesi avukatlarından Bahri Bayram Belen, dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün yargılandığı Trabzon 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyası ile ana dava dosyasının birleştirilmesine ilişkin talebini tekrarladı. Belen, “Yüksek mahkeme, örgüt yönünden beraat kararını, örgüt vardır gerekçesi ile bozdu. Bundan sonra mahkeme, maddi gerçeğin ortaya çıkması için delilleri değerlendirir ve toplanması gerekenleri toplar. Bizzat sanıklardan Erhan Tuncel duruşmada söyledi, ‘Burada örgüt var’. O nedenle Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasının bu dava dosyasıyla birleştirilmesini, tevsihi tahkikat (yargılamanın genişletilmesi) yönündeki taleplerimizin kabul edilmesini istiyoruz” dedi.


  SAVCILIĞA SORDU


  Mahkeme heyeti, Dink cinayetine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada gizlilik kararı yoksa bu soruşturmada tanık olarak dinlenen cinayet davasının sanıkları Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in ifadelerinin bir örneğinin dava dosyasına gönderilmesini, soruşturmanın konusunun ne olduğunun bildirilmesini istedi. Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu’nun, görüntülerdeki kişilerin kimliklerinin tespit edilmesine ilişkin talebini, söz konusu kişilerin dosyanın sanığı olmamaları, haklarında herhangi bir iddiada bulunmadığı gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, yargılamanın genişletilmesine ilişkin taleplerin Cumhuriyet savcılığına yazılan yazıya cevap verildikten sonra karara bağlanmasına, Tuncel’in yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına ilişkin talebin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı