Gündem Haberleri

  Hayal: "Dink'ten sonra hedef Pamuk'tu"

  Hürriyet Haber
  04.07.2012 - 09:09 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Yasin Hayal, Dink’ten sonra Orhan Pamuk’u öldürmeyi planladıklarını ancak sonra vazgeçtiklerini söyledi.

  Şu an Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde hükümlü bulunan Yasin Hayal, Hrant Dink cinayetinin ardından gözaltına alınıp sorgulanmak için adliyeye getirildiği sırada “Orhan Pamuk akıllı olsun, akıllı” demişti. Yasin Hayal, Hrant Dink suikastından beş yıl sonra, bu sözlerine aracılığıyla açıklık getirdi.

  Tuncel, “Pamuk tehlikeli” demiş

  Taraf Gazetesi’nden Fırat Alkaç’ın haberine göre Dink cinayetinin ardından tutuklanan ancak daha sonra serbest bırakılan polis muhbiri Erhan Tuncel’in, kendisine “Hrant Dink ve Orhan Pamuk, bu millet için tehlikeli. Bunlar ilk etapta ortadan kaldırılması gereken kişiler. Ama önce Hrant Dink” dediğini belirten Yasin Hayal, “O yüzden yakalandıktan sonra Orhan Pamuk hakkında böyle bir mesaj verdim” dedi.

  “Pişmanım, özür dileyeceğim”

  Hrant Dink cinayeti çok ses getirdiği için Orhan Pamuk’u öldürme planının rafa kaldırıldığını ifade eden Yasin Hayal, şunları anlattı: “Orhan Pamuk için sarf ettiğim o sözden ötürü çok pişmanım.

  Gençlik ve cahillikten kaynaklanıyordu. Bir gün buradan çıkmak nasip olursa kendisini ziyaret edeceğim. Bir büyüğüm olarak elini öpüp özür dileyeceğim. Hakikatten pişmanın. Hrant Dink’in öldürüldüğü dönemde Orhan Pamuk’un da ismi geçiyordu. Erhan Tuncel Orhan Pamuk’un çok tehlikeli bir insan olduğunu söylemişti. ‘Türk milleti için iki tehlikeli insan var, biri Hrant Dink diğeri Orhan Pamuk. Bunlar ilk etapta ortadan kaldırılması gereken kişiler. Ama önce Hrant Dink’ diyordu. Hrant Dink’ten sonraki hedef Orhan Pamuk’tu.

  “Yoksa Nobel vermezlerdi”

  Olay uluslararası boyut kazanınca herhalde bu plandan vazgeçtiler. Orhan Pamuk yurtdışındayken şöyle bir ifade kullanmış: “Türkler 1,5 milyon Ermeni’yle, yüzbnden fazla Kürt’ü katletti’. Bana bunu Erhan Tuncel söyledi. Erhan, ‘Bu cümleyi kullanmasa Nobel ödülünü ona vermezlerdi’ diyordu. ‘Orhan pamuk meselesini beraber çözeceğiz’ diye konuşuyordu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı