GeriGündem Havlayan köpeğe 700 milyon ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havlayan köpeğe 700 milyon ceza

Mersin'de bir veterinerin Zeus adlı köpeğine, havlayarak gürültü yaptığı gerekçesiyle Çevre İl Müdürlüğü'nce 700 milyon lira ceza yazıldı.

Olay, Palmiye Mahallesi Cem Apartmanı'nda yaşandı. 4 yıl önce taşındığı evinin altına hayvan hastanesi açan veteriner hekim K. Tandan Emek, Zeus adlı Alman Kurdu melezi köpeğini de bahçede beslemeye başladı. Zeus mahallenin maskotu oldu. Ancak, arka sokakta oturan emekli memur Mahmut Cura, Zeus'un havlayarak rahatsız ettiğine dair imza topladı ve Yenişehir Belediyesi, İl Çevre Müdürlüğü ve İçel Valiliği'ne başvurdu.

Cihazla ölçüm yapıldı

Cura'nın şikáyeti üzerine Emek uyarılarak, önlem alması istendi. Bunun üzerine bazı mahalleli de Emek'e destek vermek için karşı imza kampanyası başlattı. 60 imza kurumlara verildi. Ancak Cura şikáyetini sürdürünce, görevliler cihazla bahçede yaptıkları ölçümlerde Zeus'un havladığında 91 desibel ses çıkardığını belirledi. Cura kent dışında olduğu için evinden ölçüm yapılamadı.

Bu kadar ses çıkaramaz

Ardından, Gürültü Kontrolü Yönetmenliği'nce köpek sahibine 699 milyon 360 bin lira ceza kesildi. Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütmenin durdurulması için dava açan Emek, ‘‘Cezanın yazılabilmesi için aynı şiddetteki sesin 4 saat sürmesi gerekir. Köpek kesik kesik de olsa 24 saatte 4 saat havlayamaz. Hem köpek 91 desibel ses çıkaramaz. Bu tabiatına aykırı. Normalde ölçümlerin şikáyetçinin evinden yapılması gerekirdi’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle