Gündem Haberleri

  Hava'da yeni düzenin ayrıntıları

  Hürriyet Haber
  08.08.2014 - 12:16 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY Başkanlığı, Diyarbakır’daki hava üssünün isim olarak lağvedilmesinin çözüm süreci veya bayrak indirme olayıyla ilgili olmadığını açıklarken, askeri kaynaklar yeni düzenin ayrıntılarını Hürriyet’e anlattı. Buna göre Diyarbakır’daki karargah, hava üssü olarak kullanılmaya devam edilecek, komuta merkezi ise Eskişehir’de olacak. Diyarbakır’daki komutanlığa Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan atandı.

  İLK F-16 PİLOTLARINDAN

  Havada yeni düzenin ayrıntıları2014 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Eskişehir’deki komutanlığa atanan ve Akın Öztürk’ten sonra Hava Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Orgeneral Abidin Ünal, Türkiye’nin ilk F-16 pilotlarından biri. Ünal, ABD’den Türkiye gelen F-16’lar için eğitim aldıktan sonra çok sayıda savaş pilotunu bizzat yetiştirdi.

  1987’de ilk F-16 uçuşları ile birlikte Öncel Filo Komutanlığı’nda öğretmen pilot olarak, ardından da 1989’da 142. Filo’da F-16 Kol Komutanı olarak görev aldı. Ünal, 2008’te Korgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (COAC) Komutanlığı görevinde bulunduktan sonra orgeneralliğe terfi etti. 30 Ağustos’tan itibaren geçerli görevi ise Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı olacak.

  FÜZELER VE HAYALET UÇAKLAR

  Yeni yapı ile birlikte muharip birlikler tek bir noktadan komuta edilecek. Bu amaçla Eskişehir’de Muharip Hava Kuvveti ve Hava Savunma Komutanlığı kuruldu. Hava operasyonlarını tek bir merkezden yönetmek üzere merkez komuta karargahı Eskişehir’de, Komutan Yardımcılığı ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezleri Komutanlığı Diyarbakır’da oluşturuldu.

  Yeni hava savunma füzeleri, uydu gibi teknolojiler, tek bir muharip komutanlık üzerinden kontrol edilecek. Türkiye’nin Çin ile sözleşme masasına oturduğu 3.4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma füzesi sistemleri, Hava Füze Savunma Komutanlığı’nın emrine verilecek. Önümüzdeki yıllarda envantere girecek 16 milyar dolarlık F-35 savaş uçakları da Muharip Hava Kuvvet Komutanlığı’nın emrinde olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı