GeriGündem Havada 2 günde 2 büyük acı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havada 2 günde 2 büyük acıOktay ENSARİ, Davut GÜLEÇ, Maşuk GERGİN, Mehmet NİLKALI / KAYSERİ,(DHA)

Bu kez askeri nakliye uçağı düştü...

3 şehit

Kayseri'de dün eğitim uçuşu için havalanan askeri nakliye uçağının düşmesi, Hava Kuvvetleri'ni ikinci kez acıya boğdu.

İki gün önce de Eskişehir'de F-4 savaş uçağı düşmüş ve şehit olan iki pilot, daha önceki gün toprağa verilmişti.

Hava Kuvvetleri, iki gün içinde ikinci kez acıya boğuldu. Önceki gün düşen F-4 Fantom uçağında iki pilotun şehit olmasından sonra, dün de bir askeri nakliye uçağı düştü, 3 personel şehit oldu.

Kayseri'de Erkilet 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndan dün eğitim uçuşu için havalanan askeri nakliye uçağı, Bünyan ilçesinin Güldere Köyü yakınlarına düştü. İnfilak eden uçakta bulunan 3 personelden kurtulan olmadı. Kayseri Valisi Nihat Canpolat, ‘‘Görgü tanıkları uçağın Sarımsaklı Köyü çevresinde motor sesinin değiştiğini ve daha sonra yönünü baraja çevirdiğini söylediler. Uçak, yerleşim merkezine düşmemek için baraja yönelmiş’’ dedi.

Benzerleri, Türk- İspanyol ortak yapımı olarak Ankara'daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ) tesislerinde imal edilen, İspanyol yapımı Cn- 235 CASA hafif nakliye uçağı ile Hava Pilot Üsteğmen Okan Divrik, Pilot Teğmen Murat Orbay, teknisyen astsubay Üstçavuş Hüseyin Tüfekçi, saat 10.00'da Erkilet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalandı. Bir süre uçuş eğitimi yapan pilotlar, Bünyan semalarındayken, teknik arıza nedeniyle irtifa kaybetmeye başladı. Uçak saat 11.00 sıralarında Bünyan İlçesinin güneydoğusunda bulunan Sarmısaklı Baraj Gölü yakınlarına bir tarlaya düştü. Burun üstü tarlaya çakılan uçağın kokpit bölümü toprağa gömüldü ve infilak eden uçaktaki Pilot Üsteğmen Okan Divrik, Pilot Teğmen Murat Orbay ve Astsubay Üstçavuş Hüseyin Tüfekçi şehit oldu.

Şehit Üsteğmen Okan Divrik, Teğmen Murat Orbay ve Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hüseyin Tüfekçi'nin naaşları, bugün 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda düzenlenecek askeri törenden sonra askeri bir uçakla toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek. Şehitlerden Pilot Üsteğmen Okan Divrik'in cenazesi Manisa'ya, Pilot Teğmen Murat Orbay'ın cenazesi Konya'ya, ve Astsubay Üstçavuş Hasan Tüfekçi'nin cenazesi ise Karabük'te toprağa verilecek.

Bu uçak 8 yıldır kullanılıyor

İspanyol CASA şirketinin tasarımı olan Cn-235 tipi iki motorlu hafif nakliye uçağı, ilk uçuşunu 11 Kasım 1983'da yaptı. Uçak askeri amaçlı hafif nakliyenin yanı sıra sivil bölgesel yolcu taşımak üzere tasarlandı. Türk Hava Kuvvetleri, 1980'li yılların sonunda Cn-235'lerden 52 uçak almaya karar verdi. İhalenin yapılmasından sonra İspanya'dan 2 uçak geldi. Düşen uçak İspanya'dan teslim edilen ilk iki uçaktan biriydi. Diğer 50 uçak ise Ankara'daki TAI tesislerinde 6 yılda üretildi. Cn-235 uçakları Türk hava Kuvvetleri'nde nakliye, ambulans ve VIP amaçlı kullanılıyor. Cn-235'ler Kayseri Erkilet 12'nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda yeni kurulan 223, Ankara Etimesgut'daki 11'inci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'ndaki 211 ve 212'nci filolarda kullanılıyor. İkinci paket Cn-235 imalatı konusunda anlaşma yapan TAI toplam 9 uçak daha imal edecek.

Arkadaşlara gözyaşı

Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F- 4 uçağının Eskişehir'de düşmesi ve 2 pilotumuzun şehit olmasından sonra, bir acı haber de dün Kayseri'den geldi. Eğitim uçuşu sırasında, Bünyan İlçesi yakınındaki Sarmısaklı Baraj Gölü kıyısına burun üstü çakılarak infilak eden askeri nakliye uçağının parçaları geniş bir alana dağıldı (yanda). Kokpit bölümü toprağa gömülen ve uçakta, ikisi pilot üç arkadaşlarının şehit olduğunu duyan, Erkilet 12'nci Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı kurtarma birlikleri hemen kaza yerine ulaştı. Askeri ve sivil itfaiye ekipleri, patlamalarla yanan enkazı bir saatte söndürürken, 223'üncü Filo'da görevli şehitlerin pilot ve teknisyen arkadaşları, yürek parçalayan bu manzara karşısında birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü .

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle