Gündem Haberleri

  Havaaanı için 22 ev yıkıldı

  Mehmet EZER/ANTAKYA (Hatay), (DHA)
  10.07.2007 - 12:56 | Son Güncelleme:

  HATAY'da önümüzdeki eylül ayında hizmete girmesi beklenen Hatay Havaalanı'nın sınırındaki Gülova Köyü'ndeki 22 ev, güvenlik nedeniyle yıkıldı. Evsiz kalan, çoğunluğunu yaşlı ve çocukların oluşturduğu köylüler, hava sıcaklığının yaklaşık 38 derece olduğu bölgede Valiliğin tahsis ettiği naylon çadırlarda yaşamak zorunda bırakıldı.

  60 yıl önce kurulan ve 150 haneli Gölova Köyü'ndeki hazine arazisine ait 22 evin, uçuş güvenliği için buraya konuşlanacak olan güvenlik ve ışıklandırma nedeniyle yıkılmasına karar verildi. Evlerine yıkım kararı çıkan ailelere verilen bir haftalık süre dolmadan, elektrikleri kesildi. Daha sonra da boşaltılan 22 ev, belediye ekiplerince yıkıldı. Köylüler, yıllardır oturdukları evlerinin yıkılışını gözyaşlarıyla izledi. Yeni ev tahsis edilene kadar Hatay Valiliği'nin kendilerine naylon çadır verdiğini söyleyen köylüler, “Hava zaten çok sıcak. Yaşlımız var, çocuğumuz var. Hem sıcak nedeniyle, hem de yılan veya başka bir böcekten zarar görmemek için römorklarda yatıp kalkıyoruz. Reyhanlı Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Şanverdi ve Kumlu Belediye Başkanı Rifat Karaahmetli bize ev yapmamız için briket, çimento ve ince kalas sözü verdi ama yerine getirmedi. Maddi durumumuz olsa zaten buralarda yaşamazdık. Biz şimdi ne yapacağız, nereden para bulup kendimize ev yapacağız. Birileri bize sahip çıksın. Geçen sene oyumuzu AKP'ye vermiştik ama evimizi yıkan AKP oldu. Bu seçimlerde köy olarak kesinlikte oy kullanmayacağız. Halimizi görüyorsunuz, kimse sahip çıkmıyor, perişan olduk” dedi.

  VALİ KAYHAN: KONUT YAPMAYACAĞIZ

  Hatay Valisi Ahmet Kayhan, evlerin hepsinin hazine arazisi üzerinde olması nedeniyle ev sahiplerine yeni ev yapımında bir destek sağlanmayacağını söyledi. Havaalanı ışıklandırmasının bu bölgeye yapılacağı için konutları yıkmak zorunda kaldıklarını belirtti. Ailelerin açıkta kalmaması için Kızılay’dan çadır tahsis ettiklerini söyleyen Vali Ahmet Kayhan, “Bu vatandaşlarımız kendi konutlarını yapana kadar çadırda kalacaklar. Bu aileler için konut yapmayacağız. Devlet, konutu afete maruz kalanlara yapıyor” diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı