Gündem Haberleri

  Hava kirliliğine karşı açık havayı kapatın

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  11.07.2012 - 21:47 | Son Güncelleme:

  Bir genelge yayımlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’dan birbirinden ilginç talimatlar geldi. “Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde öğrencilere açık alanda tören yaptırmayın” diyen Bayraktar, belediyelerden de trafik sıkışıklığına karşı şunu istedi: “Mümkün olan yolları araç trafiğine kapatın.”

  ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yayınladığı genelgeyle “Hava  kirliliğinin yoğun olduğu günlerde öğrencilerin açık alanda tören yapmasını önleyin” dedi. Bayraktar, belediyelerden de “Trafik sıkışıklığı fiyatlandırması, farklı park ücretleri ve düşük emisyon bölgeleri oluşturulmasını” istedi.

  Bayraktar, “Mümkün olan yerlerde yolları araç trafiğine kapatın. Sanayi bölgeleri de hakim rüzgar yönü dikkate alınarak yapılsın” çağrısında bulundu. Bayraktar imzasıyla 81 il valiliğine Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi gönderildi. “2014 yılına kadar hava kirliliği yaratan tüm unsurları bitirin” denilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

  Kirletene yakıt yok

  - Hava kirliliğini belirgin şekilde arttıran bölgelerde valilikler tesislerin ısınma sistemlerinde yakıt kullanımını kısıtlasın.
  - Kömür kullanan büyük yakma tesisleri, çimento, büyük organize sanayi bölgeleri gibi yerlerin yerleşimden uzak ve emisyonlarının yerleşimdeki hava kalitesini etkilemeyecek şekilde hakim rüzgar yönü dikkate alınarak planlanmalı.
  - Özellikle kritik meteorolojik şartların oluştuğu veya hava kirliliğinin artış göstermesinin beklendiği durumlarda halka önceden haber verilmeli.
  - Mümkün olan yerlerde yolların araç trafiğine kapatılmalı, bisiklet yolları yapılarak bisiklet kullanımı teşvik edilmeli.
  - Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde öğrencilerin açık alanda tören yapmalarını önleyin.
  - Okullarda ve resmi binalarda ısı camlı pencereler kullanılsın, kaloriferli okullardaki radyatörlerde termostatlı vana kullanılmalı.
  Farklı park ücretleri
  - Okullarda ve resmi binalarda giriş kapısının kendiliğinden kapanabilir ve hava sızdırmaz olmasına dikkat edin.
  - Emisyon oranı düşük olan toplu taşıma araçları ve raylı sistemlerle deniz yolunun kullanımına, yeşil dalga, akıllı sinyalizasyon, trafik sıkışıklığı fiyatlandırması, farklı park ücretleri uygulamasına öncelik verin.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı