Gündem Haberleri

  Hava-İş: Uçurtma uçurmayı bilmeyenler, THY'yi yönetiyor

  ANKA
  09.08.2006 - 16:10 | Son Güncelleme:

  Kadrolaşma iddiaları ve 10 saati aşan rötarlar nedeniyle eleştiri oklarına hedef olan Türk Hava Yolları'nda(THY) çalışanlar, eyleme hazırlanırken, Hava-İş, "Uçurtma uçurmayı bilmeyenler THY'yi yönetiyor" dedi.

  Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin, bu yıl 73. yaşını kutlayan THY'nin yanlış yönetim anlayışı sonucunda tarihinin en sıkıntılı dönemini geçirdiğini öne sürdü. Hükümetin ve atanan yönetimin üç maymunu oynadığını ifade eden Ayçin, yönetimin yaklaşık 7 aydır kendileriyle görüşmediğini kaydetti. Ayçin, "Toplu sözleşmelerden doğan haklarımız verilmiyor. Personel uluslararası standartların çok gerisinde çalışmak zorunda bırakılıyor. Tüm bunların yanında, THY'de yaşanan aksaklıklar yönetimin havacılık bilgisinden yoksun olduğunu gösteriyor. Uçurtma uçurmayı bilmeyenler THY'yi yönetiyor" dedi.

  "ÖZLÜK HAKLARI VERİLMEZSE EYLEME GEÇERİZ"

  Yanlış politikalar ve kadrolaşma sonucunda THY personelinin yarınından endişeli hale geldiğini belirten Ayçin, çalışanların tedirgin olduğunu söyledi. Ayçin, "Çalışma ve Ulaştırma Bakanlığı'nı defalarca uyarmamıza rağmen cevap alamadık. Cuma günü üyelerimizle yapacağımız olağanüstü toplantı sonrasında eyleme geçmeye hazırlanıyoruz" diye konuştu.

  Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan THY'nin yeni yönetimin bilgisizliği yüzünden içinden çıkılması zor bir sürece girdiğini belirten Ayçin, "Yönetim ha bire filoyu genişletiyor ama bunun için gereken altyapıyı hazırlamıyor. Yeni alınan 2 bin 500 personelin niteliği, belli bir eğitim görmeden çalışmaya müsait değil. Ama yönetim bu durumu umursamıyor. Hükümeti de arkalarına alıp, 'biz yaptık, oldu' diyorlar" şeklinde konuştu.

  "STAR ALLIANCE'A ÜYELİK THY'Yİ TAŞERON FİRMA YAPAR"

  Hava-İş Başkanı Ayçin, THY'nin uluslararası havayolu ittifakı Star Alliance'a üye olmasının, "THY'yi büyük firmaların taşeronu" haline getireceğini savundu. Ayçin, "Bu üyelikle THY'nin uzun yıllar içinde kazanmış olduğu uluslararası haklar havayolu tekellerine emanet edilecek. Önceki yıllarda da bu tip ittifaklara üyelik için çalışıldı ama sonuç hep hüsran oldu" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı