GeriGündem Hava durumu nasıl olacak, kar ne zaman yağacak? Meteoroloji açıkladı...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hava durumu nasıl olacak, kar ne zaman yağacak? Meteoroloji açıkladı...

Hava durumu nasıl olacak, kar ne zaman yağacak? Meteoroloji açıkladı...
refid:28009038 ilişkili resim dosyası

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye'nin birçok bölgesinde havanın yağışlı geçeceği ve ay sonunda ise kar yağışı olabileceği uyarısında bulundu. Ankara ve İzmir'de hava nasıl olacak? Kar ne zaman yağacak? Belli bölgelerde 3 metre kar dahi bekleniyor. Peki, İstanbul’da hava durumu nasıl olacak? İşte yurdun tüm kesimi için il il hava durumu raporu ve ayrıntıları...

Yapılan son değerlendirmelere göre, Edirne, Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ'ın batısının öğle saatlerine kadar sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji, asıl kışın Ocak ayı sonunda başlayacağını ve Mart'a kadar devam edeceğini açıkladı. Hava durumu kritik meteoroloji açıklaması geldi, sıcaklıklar düşüyor. Peki,Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Samsun, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır vb. şehirlerde hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den alınan tahminlere göre İstanbul ve Adana'da başta olmak üzere yurdun birçok yerinde yağmurlu havalar bekleniyor. Peki, Ankara, İzmir ve İstanbul'da hava durumu raporu nasıl olacak?

‘Son 20 Senenin en soğuk kışı’ sözlerinin sahiplik ettiği öne sürülen Hava durumu Merkezi Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse başkaldırı etti: “Bu sözü ben söylemedim. Ocak sonunda kış tümünün başlayacak, mart bitimine kadar sürecek”

Ahmet Köse, son 20 yılın en soğuk kışının yaşanacağına dair sözlerin kendisine ait olmadığını belirterek açıklamalarının dikkat çekmek amaçlı değiştirildiğini söyledi ve şunları ifade etti: "23 yıl aradan sonra İstanbul'da da yılbaşında Kar yağışı görüldü' dedim.

Hava durumu nasıl olacak, kar ne zaman yağacak Meteoroloji açıkladı...

Hatta 'Datça ve Hatay'da bile Kar görülüyor' dedim. Ayrıca esas kışın yeni başladığını, zaten İstanbul'da da kışın ocak sonundan itibaren mart ayına kadar etkili olduğunu ifade ettim. 'Son 20 yılın en soğuk kışı' diye bir ifade kullanmadığımı söyleyerek bunu düzelttirdim ama yanlış olan yayıldı."

"20 GÜN BİLE SOĞUK YOK"

Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Orhan Şen de "Bırakın 20 yılı, son 20 günün soğuğu bile olmaz. Ayın 30'undan önce de İstanbul'da Kar olmaz. Anadolu'da ise Kar zaten her zaman olduğu gibi yağar'' dedi. Orhan Şen, bu hafta içinde yoğun sis yaşanacağını kaydetti. Meteoroloji yetkilileri, gelecek hafta sıcaklıkların mevsim normallerine döneceğini açıkladı. Bu hafta yurt genelinde sıcaklıklar 2 ila 3 derece artacak hafta sonu özellikle Marmara ve Ege'de sis görülecek ve yeni haftayla birlikte sıcaklıklar azalacak.

Hava durumu nasıl olacak, kar ne zaman yağacak Meteoroloji açıkladı...

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurtta hava şöyle:

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden aınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar, ülkemizin doğu kesimlerinde kuzey, diğer yerlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, akşam saatlerinde Güney Ege kıyılarında, akşam saatlerinden sonra Ege kıyıları ile Batı Akdeniz'in batısında kuvvetlice (30-50 km/s) esecek. Bazı illerimizde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı az bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli 9

İstanbul: Parçalı bulutlu 15

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 18

Adana: Parçalı ve az bulutlu 17

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 19

Samsun: Parçalı bulutlu 14

Trabzon: Parçalı bulutlu 12

Erzurum: Parçalı bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli -3

Diyarbakır: Parçalı bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli 9


Yorumları Göster
Yorumları Gizle