Gündem Haberleri

  Hatun, türbanını çıkardığı için mi öldürüldü

  Süleyman SELÇUK / BERLİN
  10.02.2005 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Almanya’da, bir çocuk annesi Hatun Sürücü’nün sokak ortasında öldürülüşü tartışılıyor. Alman basını, eşinden ayrı yaşayan kadının türbanını çıkardığı için öldürüldüğünü iddia ediyor. İddia kesinleşmedi.

  ALMANYA’nın başkenti Berlin’de geçen pazartesi akşamı sokak ortasında öldürülen Hatun Sürücü’nün (23), evden çağrıldığı ve bir otomobille gezdirildikten sonra kurşunlandığı öne sürüldü. 6 yaşındaki oğlu Can’ın yanında kurşunlanan kadının evden kahve fincanıyla çıkması, katilin çok yakın biri olduğu şüphesini doğurdu.

  Hala oğluyla evlendirildi

  Yakınları, Sürücü’nün ağabeylerinden birinin Hizbullahçı olduğunu, diğer kardeşinin ise cezaevinde yattığını açıkladı. Olaya geniş yer veren Alman basını ise eşini terk eden kadının türbanını çıkardığı için öldürüldüğünü iddia etti. Bu iddia henüz ispatlanamadı.

  Daha 16’sındayken halasının oğlu İsmail ile evlendirilen Hatun’un, oğlu Can’a hamileyken Erzurum’daki eşini terk edip Almanya’ya geldiği ve ailesi baskı yapınca kadınlar yurduna sığındığı ve türbanını çıkardığı açıklandı. Sürücü’nün bir süredir Cem isimli bir gençle birlikte olduğu, cinayetin ardından gencin polisler tarafından sorgulandığı belirlendi.

  Manşetlerde yer aldı

  Cinayete Alman gazeteleri geniş yer verdi. Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, geniş haberinde, ‘Serbest olmak istediği için cezalandırıldı’ başlığını kullandı. Bild, Hatun Sürücü’nün oğlu ile birlikte başörtülü bir fotoğrafa yer verdi. Başkent Berlin’de yayınlanan yerel gazetelerden B-Z ise ‘Türbanını çıkardığı için öldürüldü’ manşetini attı. B-Z, Hatun Sürücü’nün hem türbanlı hem de başı açık iki ayrı fotoğrafını kullandı.

  Oğlu bakımevine verildi

  Hatun Sürücü’nün öldürülmesi üzerine 6 yaşındaki oğlu Can, bakımevine yerleştirilirken, cenazenin Berlin’deki Gatow Müslüman Mezarlığı’nda defnedileceği açıklandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı