GeriGündem Hatip Dicle'ye 2 yıl hapis cezası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hatip Dicle'ye 2 yıl hapis cezası

Kapatılan DEP eski Milletvekili Hatip Dicle, geçtiğimiz yıl Demokratik Toplum Kongresi tarafından düzenlenen bir yürüyüşte yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan için 'Kürt Halk Önderi' dediği için 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KAPATILAN DEP eski Milletvekili Hatip Dicle, geçen yıl Demokratik Toplum Kongresi tarafından düzenlenen bir yürüyüşte yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan için ‘Kürt Halk Önderi’ dediği ve PKK terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

PKK’nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik operasyon kapsamında halen Diyarbakır’da tutuklu bulunan Hatip Dicle hakkında, geçen yıl 13 ve 14 Haziran tarihlerinde sözcüsü olduğu Demokratik Toplum Kongresi’nin düzenlediği toplantıda, PKK ve Abdullah Öcalan’ı övücü sözleri nedeniyle açılan dava karara bağlandı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlamasıyla yargılanan Dicle katılmazken, avukatı hazır bulundu.

Hatip Dicle’nin avukatı Feride Laçin esas hakkındaki savunmasında, müvekkilinin konuşmasının bütün olarak ele alınması gerektiğini belirterek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Hatip Dicle’yi, ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, ‘nedenleri gerekli görülmediğinden’ Dicle’ye verilen cezada indirim uygulamadı.

‘ÖCALAN VE PKK'SIZ ÇÖZÜM OLMAZ’

Hatip Dicle, kapatılan DTP’nin il binası önünden, Koşuyolu Parkı’na kadar gerçekleştirilen yürüyüşün ardından yaptığı ceza almasına neden olan konuşmada şöyle demişti:

“Milyonlarca insanın Kürt halk önderi olarak kabul ettiği sayın Abdullah Öcalan’ı sorunun çözümünde muhatap olarak kabul etmekte, Türkiye halklarının özgür ve eşit birlikteliği yönünde ortaya koymuş olduğu projeleri hayata geçirebilmesi için özgürlüğünün sağlanmasını gerekli görmektedir. Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan ve PKK’nın dahil olmadığı herhangi bir çözüm tartışmasından sonuç alınamayacağı, benzer süreçlerin yaşandığı coğrafya ve halklar dikkate alındığında açıktır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle