Gündem Haberleri

  Hatice artık okuyacak

  İHA
  16.12.2017 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’da babası tarafından zorla evlendirilmek istendiği iddiasıyla çatıya çıkarak intihara kalkışan 20 yaşındaki Hatice’ye yardım eli uzatıldı. Maddi durumları iyi olmadığından kursa gönderilmediğini, babası ile yaşadıkları tartışmanın sonunda evlendirilme korkusu yaşadığını dile getiren Hatice, bu yüzden intihara kalkıştığını belirtti.

  Şanlıurfa'da yaklaşık bir hafta önce babasıyla tartıştıktan sonra intihara kalkışan 20 yaşındaki Hatice Avcı'ya yardım eli uzandı. Ailenin yaşadığı durum basına yansıyınca Eyyübiye Belediyesi de harekete geçti. Aileyi ziyaret eden Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Hatice’nin tüm okul masraflarının yanı sıra evin tadilatını da üstlendi.

  Hatice artık okuyacakÇocuklara elbise ve oyuncak da veren Başkan Ekinci, "Hatice kızımız okumak istiyor. O yeter ki okumak istesin. Biz her türlü imkanı onlara sağlamaya hazırız. Bu yer de hakikaten yaşanılamaz bir durumda. Sosyal Yardım Müdürümüzü de talimat verdik. Buranın bakım ve onarımını da yapacaklar. İnsanca yaşanır bir hale getirecekler" ifadelerini kullandı.

  Hatice artık okuyacak
  Anne Güzide Avcı, yetkililere teşekkür ederek, "Başkanımdan Allah razı olsun, çok çok sağ olasın. Durumumuzu görüyorsunuz, maddi durumumuz yok. Sabahtan akşama kadar bir lira, iki lira ile okula gidiyorlar. Çalışan kimsemiz yok. Zaten iş olsa oğlum çalışır. Allah sizi başımızdan eksik etmesin" ifadelerine yer verdi.
  Ekinci, gençlik merkezi yetkililerini de arayarak Hatice’nin eğitimi konusunda her türlü çalışmanın yapılması talimatını verdi.

  Hatice artık okuyacak"Evlendirilmekten korkuyorum"

  3 odalı evde 12 kişiyle birlikte yaşayan Hatice Avcı, babasının onu kursa gönderecek parasının olmadığını söylemesi üzerine intihar etmeye kalkıştığını dile getirdi. Kursa gitmek istediğini söyleyen Avcı, "Evimizin halini görüyorsunuz. Dershaneye gitmek istiyorum, güzel bir evimizin olmasını istiyorum. Kardeşlerimin geleceğini düşünmek istiyorum. Aileme bakmak istiyorum. Benimde bir işim olsun, ben de aileme bakayım. Maddi durumum olmadığı için dershaneye verecek param yok" dedi.

  Hatice artık okuyacak
  Erken evlendirilmekten korktuğunu söyleyen Hatice Avcı, "Babamla tartıştığım için, dershaneye verecek paramız da yoktu. Ben de o yüzden intihar etmeye kalkıştım. Babamla tartıştığım için ilk önce evlendireceğim dedi. Sonra evlendirmeyeceğim dedi. Yani yine de insan korkuyor" şeklinde konuştu.

  Hatice artık okuyacak
  Kader’in kaderi de değişecek

  Hatice’den 2 yaş küçük olan kız kardeşi Kader ise mevsimlik işçi olarak çalışmaya gittiği için eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldığını belirtti. Tek isteğinin güzel bir evde yaşamak olduğunu söyleyen Kader, ablası Hatice gibi erken evliliğe karşı olduğunu kaydetti. Okula gitmek istediğini söyleyen Kader Avcı, "Okula gitmek isterim ama halimizi görüyorsunuz. Mecbur olmasam okulu bırakmazdım" dedi. Kader’in de yetkililerin eve gelmesiyle kaderi değişti. Genç kızın da ablası gibi okula yeniden yazdırılacağı belirtildi.

  Hatice artık okuyacak
  Öte yandan, Avcı ailesinin evinin bazı pencerelerinde cam bulunmazken bahçesindeki beton merdivenin altı, banyo olarak kullanılıyor. Banyonun yan tarafında ise derme çatma bir tuvalet bulunuyor. Kapısı bulunmayan banyo ve tuvalet, bir bez parçası ile kapatılıyor. İki oda arasındaki salon tipi küçük bölme de mutfak olarak kullanılıyor. Çaresiz anne, çocuklarına yemeklerini orada hazırlamaya çalışıyor. Mevsimlik işçi olarak çalışan ailenin herhangi bir geliri de bulunmuyor.

  Hatice artık okuyacak

  Zorla evlendirilmek istenen Hatice: Hayalim var, sesimi duyunZorla evlendirilmek istenen Hatice: 'Hayalim var, sesimi duyun'

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı