GeriGündem Hatemi Guardian'a yazdı: Bu fırsatı kaçırmamak lazım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hatemi Guardian'a yazdı: Bu fırsatı kaçırmamak lazım

Hatemi Guardian'a yazdı: Bu fırsatı kaçırmamak lazım
refid:24774163 ilişkili resim dosyası

İran'ın eski cumhurbaşkanlarından ve reform hareketinin lideri Muhammed Hatemi, Guardian gazetesine yazdı. Hatemi, Batı ile İran ilşkilerinin düzeltilmesi konusudna eşsiz bir fırsat ortamının oluştuğunu ancak bu fırsatın değerlendirilememesi durumunda sonuçların küresel çapta oalcağını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in New York Times'ta çıkan ve ABD'ye çok sert uyarılar içeren makalesinin ardından İran ve ABD arasındaki tatlı rüzgarlar gündeme gelmişti. ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan RUhani ile mektuplaştıklarını söylemiş, bundan birkaç gün sonra da Ruhani Washington Post gazetesinde çıkan makalesinde "Kan davaları dönemi bitti" demişti. Şimdi de son olarak İran'da 1997-2005 arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten, İran'ın reform hareketinin lideri Muhammed Hatemi İngiliz The Guardian gazetesine yazdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin merakla beklenen Birleşmiş Milletler ziyaretinin öncesinde çıkan makalede Hatemi, Batı ile Tahran arasında sadece nükleer konusu değil uzun zamandır devam eden farklılıklara diplomatik bir çözümün bulunması için eşsiz bir fırsat yakalandığını dile getirdi. Hatemi, bu fırsatın başarısızlıkla sonuçlanmasının her iki tarafta da aşırı uçlara güç sağlayacağı konusunda da uyardı.

"ŞİMDİ SIRA SİZDE..."
İlk kez yabancı bir gazete için makale kaleme alan Hatemi, kendi döneminde kaçırılan fırsatları örnek vererek bunlardan ders çıkarılmış olmasını umduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"İlk defa partizan hizipçiliğin ötesinde ulusal uzlaşma oluşturmak için bir fırsat var. Bu fırsat, ülkenin içinde bulunduğu siyasi zorluklara diyalog ve karşılıklı küresel anlayış çerçevesinde bir çözüm oluşturabilir. İran halkı, Hasan RUhani'yi seçme fırsatını yakaladı. Bunun bir sonucu olarak bazı siyasi tutukluların serbest bırakılmasına ve ülkenin kamusal ve siyasi atmosferinde göreceli bir ilerlemeye tanıklık ediyoruz. Şimdi sıra sizde; uluslararası toplum İran'ın iyi niyet göstergelerine karşılık, İran üzerindeki haksız ekonomik yaptırımların kaldırılmasıyla kazan-kazan stratejisinin peşinden gitmeli."

RUHANİ'NİN KONUŞMASI BUGÜN
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin New York'taki BM Genel Kurulu'nda bugün Obama'nın açılış konuşmasından birkaç saat sonra bir konuşma yapması bekleniyor. Önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın BM'deki sert konuşmaları karşısında ABD veya İsrailli diplomatlar salondan ayrılırdı. Ağustos ayının başında göreve gelen Ruhani'nin ise nasıl bir konuşma yapacağı merakla bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle