Gündem Haberleri

  Hatay Havaalanı'nda ilk deneme uçuşu yarın

  Mehmet EZER/ANTAKYA (Hatay), (DHA)
  05.07.2007 - 16:43 | Son Güncelleme:

  HATAY Topboğazı'ndaki, alt yapı çalışması tamamlanan, üst yapı çalışmaları devam eden Hatay Havaalanı'nda, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılımıyla yarın kontrol amaçlı uçuşlar yapılacak.

  Kurutularak imara açılan Amik Gölü'nün tam ortasında, tarih boyunca şehre büyük deprem felaketleri yaşatan fayların üzerinde ve uçaklara tehlike yaratacak kuş göç yollarının arasında yer aldığı gerekçesiyle tartışma konusu olan Hatay Havaalanı'nın inşaatı sürüyor.

  İl Özel İdare bütçesinden arsa bedeli hariç 48 milyon YTL’lik harcama yapıldıktan sonra yapımının tamamlanması için Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen, alt yapı çalışması tamamlanan, üst yapı çalışmaları devam eden Hatay Havaalanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne ait küçük jet uçaklarla yarın kontrol amaçlı uçuşlar yapılacak. Deneme uçuşlarını Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz da izleyecek.

  YIL SONUNDA TAMAMLANACAK

  Öte yandan, havaalanıyla ilgili bilgi veren Hatay Valisi Ahmet Kayhan, alt yapı çalışmalarının önümüzdeki ay tamamlanacağını söyledi. Vali Kayhan, “Havaalanının daha önce İl Özel İdare bütçesinden yapılması düşünüldü. Bu sayede inşaatın yüzde 70'i tamamlandı. Ancak daha sonra ödenek sıkıntısı nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı'na devredildi. Bin 500 dönüm üzerine kurulacak havaalanının alt yapısı İndaş, üst yapısı Gözde şirketlerine verildi. 100 milyon YTL harcamayla yıl sonu tamamlanacak havaalanı kentin kaderini değiştirecek. Turizmde bu sayede patlama yaşanacağına inanıyorum” dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı