Gündem Haberleri

  Hatay Havaalanı göle döndü, seferler iptal

  Mehmet EZER/ANTAKYA (Hatay) (DHA)
  30.01.2012 - 13:50 | Son Güncelleme:

  Hatay’da sağanak yağış ve Asi Nehri’nin taşması sonucu su altında kalan Hatay Havaalanı göle dönerken, uçak seferleri de iptal edildi.

  Kent merkezinde geçen yıl toplam metrekareye bin 50 kilogram yağışın düştüğü Hatay’a, ocak ayında 430 kilogram yağışın düşmesi sel baskınlarına neden oldu. Geçen yıla oranla ocak ayındaki yağış miktarının da yüzde 37 oranında artarak iki katına çıkması hayatı felç etti. Sağanak yağış ve Asi ile birlikte Afrin, Muratpaşa ve Karasu nehirlerinin taşmasıyla birlikte havzasındaki Gülova, Aktaş, Kazkeli, Çıngıllı, Akkerpiç, Araphan, Karabatak, Sulu, Comba, Bağlama Kurtuluş köyleri sular altında kaldı. Amik Ovası’na kurulan Hatay Havaalanı’nın pist bölümünü de sel aldı. Sisin yanısıra havaalanının pistinin bazı bölgelerinde su seviyesi 1 metreye yükselince dün ve bugün tüm uçak seferleri iptal edildi. Terminal binasını da su basarken yarın da uçak seferlerinin yapılması beklenmiyor.

  HAVAALANI SULAR ALTINDA KALDI / Foto Galeri

  HAVAALANI GÖLE DÖNDÜ / WEB TV

  Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, havaalanına gelerek inceleme yaptı. Vali Yardımcısı Orhan Mardinli ve DSİ İl Müdürü Ali Şensöz’ün de eşlik ettiği Vali Vekili Doğan, daha sonra Amik Ovası’nda sular altında kalan köylerde incelemelerini sürdürdü.

  ERİYEN KAR SU BASKINLARINI ARTIRDI

  Hatay Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, sel baskınlarının ana nedeninin eriyen kar olduğu bildirildi. Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından arazi sulama amacıyla yapılan bentlerin de göllenmeye neden olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

  "Sulama amaçlı olarak kullanılan toprak bent, aşırı yağışların oluşturduğu göllenmenin tahliyesini yavaşlatmıştır. Tüm bunların sonucunda, havaalanı bölgesinde uçuşların 2 gün ertelenmesine neden olacak derecede sular yükselmiştir. DSİ, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Havaalanı Meydan Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Alınan önlemler sonucunda ve Güzelburç Beldesi’ndeki bendin açılması ile suların çekilmesini müteakiben seferlere başlanacaktır."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı