Gündem Haberleri

  Hatay 6 aydır afet yardımı bekliyor

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 14:48 | Son Güncelleme:

  Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk, Mayıs ayında yaşanan sel felaketinde altyapısı büyük ölçüde hasar gören kentte, yaraların sarılması için gösterdikleri çabanın yetersiz kaldığını, ''Afet Kararnamesi'' kapsamına alınmadıkları için de kaynak aktarılmadığını belirtti.

  Başkan Şentürk,  8-9 Mayıs'ta, benzeri uzun yıllardır görülmemiş bir sel afeti geçirdiklerini, ilçe merkezi başta olmak üzere çok sayıda yerleşim biriminde yaşamın felce uğradığını anlattı. Özellikle altyapı olmak üzere birçok tesiste önemli tahribat meydana geldiğini belirten Şentürk, binlerce dönüm tarım alanındaki ürünlerin heba olduğunu söyledi.

  Afet sonrasında, Başbakan Bülent Ecevit ve başbakan yardımcılarıyla bakanların bölgede incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Şentürk, şöyle devam etti:

  ''Ancak, yaşadığımız felaket sadece konuşuluyor, icraatta ise birşey olmuyor. Aradan geçen 6 aylık süre içinde ekip-araç ve mazot desteği dışında, öncelikli olarak önlemler alınması ve sorunu kökündençözücü maddi katkı beklentisi gerçekleşmedi. Bunun sağlanmaması bir yana, İller Bankası ödeneklerimizden de her ay kesintiler sürdürüldü.''

  Şentürk, yetkililerle birçok kez görüştüklerini, hak verilmesine rağmen olumlu gelişmelerin sağlanamadığını, son olarak oda, dernek ve sivil toplum örgütleriyle belediye başkanlarının ''Hatay Sel Felaketi Afet Kararnamesi Deklarasyonu'' yayınladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

  ''Yaraları sarmamız için Hatay'a özel afet kararnamesi çıkartılmalıdır. Artık başka çaremiz kalmadı; deklarasyonu imzalayanlar hep birlikte Ankara'ya gideceğiz. Yarın, Başbakan Yardımcıları ve Bayındırlık Bakanı ile görüşeceğiz. Talebimizin yerinegetirilmesini isteyeceğiz. Halkın sokaklara dökülmesini değil, verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.

  Kış geldi, altyapısı felç halde bulunan kentte endişeli bir bekleyiş var. En küçük yağışta felaket tekrarlanabilir. Hala insanlar kazma-kürekle kanal açmaya çalışıyor. Acil konuları bile çözümleyebilmiş değiliz. Selden etkilenen yerleşim birimleri şu an kaderleriyle baş başa bırakılmıştır.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı