Gündem Haberleri

  Hatalı kalp kapakçıklarını Sağlık Bakanlığı taktırdı

  Hürriyet Haber
  12.04.2004 - 01:32 | Son Güncelleme:

  Hürriyet’in ‘Tüm dünyada yasaklandı, Türkiye’de 1500 hastaya takıldı’ başlıklı haberiyle duyurduğu kalp kapakçığı skandalında Sağlık Bakanlığı’nın ihmali, bir hastaneden yapılan açıklamayla bir kez daha ortaya kondu.

  Ankara Güven Hastanesi yetkilileri, o dönemde TRI tipi kalp kapakçıklarını hastalarına taktıklarını belirterek, Bakanlığın sakıncalarını kendilerine bildirmediğini açıkladı.

  Ankara Güven Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Banu Küçükel Tüccar, bu tür hastalar için sadece bağlı bulunduğu kurumun temin ettiği kalp kapakçığının takılabildiğini vurguladı ve şöyle dedi: ‘O dönemde hastaların bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumları tarafından sadece bu kapak temin edildiğinden, hizmet veren hastanelerin hemen hemen tamamında, Sağlık Bakanlığı’nca kullanım ruhsatı verilmiş ve sosyal güvenlik kurumları tarafından kullanılması uygun görülmüş olan bu kalp kapağı kullanılmıştır. Kısa bir kullanım döneminden sonra ise, kalp kapağının kullanımının uygun olmadığının anlaşılması üzerine, hatta yetkililerce yasaklanmasından önce hastanemizde kullanımına son verilmiştir. Birçok hastanede zorunlu olarak bu kalp kapağı kullanılmış iken, haberde sadece hastanemizin adının geçmesi ve bu uygulamanın sadece hastanemiz tarafından yapıldığı gibi doğru olmayan bir kanaatin yaratılmış olması bizleri üzmüştür.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı