Gündem Haberleri

  Hastanede bebek ölümlerine tazminat

  Hürriyet Haber
  12.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’nde Yenidoğan Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde 2 yıl önce 4 gün arayla ölen 8 bebekten 2’sinin ailesi, açtıkları tazminat davasını kazandı.

  Hastanede kızları Zeynep’i kaybeden Habibe-Serkan Çıvkın çifti, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü aleyhine Edirne İdare Mahkemesi’nde ölümde kusuru olduğu gerekçesi ile 400 bin YTL’Lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. Edirne Tıp Fakültesi’nde ölen bebekleri İrfan için de Gülhan-Naim Bilgin çifti de Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurarak 550 bin YTL’lik maddi ve manevi tazminat talep etti.

  Edirne İdare Mahkemesi, gerekçeli kararında gerekli hijyenik ortamı hazırlamayan, personeli gerekli şekilde eğitmeyen, gerekli cihazları temin etmeyen, gerekli denetimi yapmayan idarenin ağır kusurlu bulunduğu belirtti. Bu nedenle hastanenin ölen bebeklerden İrfan’ın ailesi Gülhan-Naim Bilgin çiftine toplam 28 bin 295 YTL, ölen Zeynep bebeğin ailesi Habibe-Serkan Çıvkın çiftine de toplam 26 bin 240 YTL tazminat ödenmesine karar verdi. Kararın Danıştay’da da onaylanması halinde ölen diğer 6 bebek için de emsal oluşturacağı belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı