Gündem Haberleri

  Hastane inşaatı kaderine terk edildi

  Mehmet YENEN/SİMAV (Kütahya), (DHA)
  28.10.2008 - 11:06 | Son Güncelleme:

  KÜTAHYA’nın Simav İlçesi'ne bağlı Kuşu Beldesi'ne Sağlık Bakanlığı tarafından 270 bin YTL harcanarak yaptırılan 50 yatak kapasiteli hastane inşaatı, ödenek yetersizliği nedeniyle 6 yıldır tamamlanamadı ve bina kaderine terk edildi. Kuşu Belediye Başkanı AKP'li Halil Ergenç, inşaatın çürüyüp gitmesine gönlünün razı olmadığını belirterek, “Hastane yapılmayacaksa bakanlık inşaatı bu haliyle belediyeye devretsin, biz de en az 200 öğrencinin yararlanabileceği bir yurt binasına dönüştürelim” dedi.

  Beldelerinde faaliyet gösteren Çok Programlı Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nin çok başarılı sonuçlar elde ettiğini vurgulayan Ergenç, şunları söyledi:

  “3 bin nüfuslu Kuşu merkezi başta olmak üzere bölgemizde okuma oranı çok yüksek. Özellikle kızlardan okula gitmeyeni hemen hemen hiç yok. Vatandaşlar başarısından dolayı çocuklarını Kuşu Çok Programlı Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nde okutmak istiyor. Ne var ki onların barınma ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yurt binamız yok. Bu yüzden hastane olarak yapılan ve ödenek yetersizliği nedeniyle çürümeye terk edilen binanın belediyemize devredilmesiyle, biz bu binayı hemen modern bir yurt binasına dönüştürebiliriz. Ardından da Milli Eğitim'e teslim ederiz.”

  Hastane binasının yurt haline dönüştürülmesi için hazırlanan projeyi Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in Kütahya ziyareti sırasında kendisine aktarma fırsatı bulduğunu kaydeden Ergenç, “Sayın bakan 250 bin YTL ödenek sözü verdi. ‘Sağlık Bakanlığı ile işinizi halledin bana gelin’ dedi. Biz 6 yıldır Sağlık Bakanlığı'nı ikna edemedik. Bir yandan bina gözümüzün önünde çürüyüp gidiyor, bir yandan da okumak isteyen öğrencilerimiz yurt binası olmadığı için ya Simav ilçe merkezine, ya da başka yerlere gitmek zorunda kalıyor. Masrafları artıyor. Büyük çile çekiyorlar” dedi.

  ALT YAPI DAHİL EKSİK KALMADI

  Kuşu'da, alt yapı başta olmak üzere hiçbir eksik kalmadığını dile getiren Başkan Ergenç, “Kuşu’da her şeyi hallettim. Hastane inşaatını halledemedim. Yüreğim yanıyor. Devletin malı çürüyüp gidiyor. Kendini bilmezler cam ve çerçevelerini tahrip ediyor. Bu işe bir çözüm bulmak zorundayız” diye sitem etti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı