Gündem Haberleri

  Hastalıklı zihniyet

  Hürriyet Haber
  08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP Grubu’nda konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Uluslararası buhran haline getirilmek istenen karikatür tartışması, belli ki sadece karikatür tartışması değil, hastalıklı bir zihnin eseridir" dedi.

  Konuşmasının büyük bölümünü bu konuya ayıran Erdoğan, özetle şu değerlendirmeleri yaptı:

  HATADAN DÖNÜLMEDİ

  Bu karikatürlere geçici bir gaflet halinin tezahürü olarak bakacaksak, ki böyle bakabilmeyi arzu ederdik, ancak geçen bu sürede bu vahim hatadan dönüldüğüne dair somut yaklaşım gösterilmedi. Maalesef başta Danimarka olmak üzere karikatürün yayınlandığı ülke yönetimleri de kendilerinden beklenen hassasiyeti göstermemiştir.

  CAN MUKADDES

  Açılan büyük tahribatın giderilmesi için büyük çaba gerekiyor. Demokrasiye ve hukuka bağlılık da şiddete izin vermeyecektir. Bunların yanı sıra bizim inancımız her türlü şiddeti, zulmü peşinen reddeder. Çünkü her insanın can güvenliği mukaddestir. Bugün uluslararası buhran haline getirilmek istenen karikatür tartışması belli ki sadece karikatür tartışması değil, hukukun üstünlüğünü, evrenselliğini kavrayamamış hastalıklı bir zihnin eseridir. Bu habis zihniyetin bulaşıcı etkilerini engelleyebilmek için hepimiz bir şeyler yapmak zorundayız. Daha iyi daha insani bir dünya için buna mecburuz.

  KÜSTAH BİR TAVIR

  Avrupa basınında yaşanan bu küstah tavır asla kabul edilemez, asla mazur görülemez. Buna karşı gösterilen tepkilerin de sorumluluk sahipleri tarafından dikkatle analiz edilmesi ve tepkilerin de hakkaniyet içerisinde kalması ve şiddet içermemesi önemlidir. Haklı bir tepkinin haksız bir durumu doğuracak hale gelmesine asla izin vermemeliyiz. Haklı olduğumuz bir yerden haksız bir konuma düşmeyelim.

  İSLAMAFOBİA SUÇ OLSUN

  Daha önce de AB zeminlerinde de söyledim. Aynen antisemitizmin insanlık suçu görülmesi gibi, "İslamafobia"nın da böyle kabul edilmesini istedik. Bu karikatürlerin yayınlanmasına yasalar izin verebilir, bunun özel olarak altını çiziyorum, yasanın izin vermesinden öte biz bir şeyi aramak durumundayız. Buna hukuk izin verebilir mi? Hukukla yasayı birbirinden ayırmamız gerekir.

  PROVOKASYONA GELMEYELİM

  Milletimizin sağduyusunun bu tür provokasyonları bertaraf edecek kadar geniş olduğundan, bu nedenle hiçbir vatandaşımın hiçbir provokasyonunun etkisinde kalmayacağından eminim. Bu nedenle size ve kamuoyumuza ayrıca provokasyona kapılmayın, kışkırtmalara malzeme olmayın, demeyi zül addediyorum. Bu topraklarda bir çatışma mayasının tutmayacağını herkesin bilmesi, bunu herkese göstermemiz gerekir.

  Dikkat... Tuzak

  Dikkat edin, söz konusu karikatürlerle amaçlanan zaten tahriktir. Bütün dünyaya, İslam dünyası şiddet uyguluyormuş gibi yansıtılmak istenmektedir. Bu açık bir provokasyondur, açık bir tuzaktır, bu tuzağa düşmeyelim. Çözümler mutlaka sağduyuyla, mutlaka aklı selimle aranmalıdır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı