Gündem Haberleri

  Hastalar da iddianamede

  DHA
  23.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon davasının 3. iddianamesinde, terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın hastalarına da yer verildi.

  Hastalar arasında 1 ve 2 yaşında olanlar da var. Böylece Ergenekon operasyonları ve davaları ile hiç ilgisi bulunamayan 30 hasta ve onlara donör olacak yakınlarının isimleri iddianamenin klasörlerine girdi.

  TERÖR örgütü kurmak ve yönetmek iddiasıyla yargılanacak olan Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın aralarında çocuklarında bulunduğu hastaları dava ve soruşturma ile hiçbir ilgilileri olmadığı halde Ergenekon İddianamesi’ne girdi.

  Konya’da ilköğretim okulu öğrencisi 12 yaşındaki Halime Sert’e karaciğer enzim eksikliği teşhisi konuldu. Bu hastalığı yüzünden Halime Sert’in kolestrolü sürekli yükseliyor ve damarları tıkanıyordu. Halime Sert’in Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde 15 günde bir kanı temizleniyordu. Halime Sert ile 32 yaşındaki annesi Gülten Sert’in dokularının uyuştuğu belirlendi. Bunun üzerine anneden karaciğer nakline karar verildi. Nakil operasyonu Prof.Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Ankara Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, 14 Nisan 2009 günü yapacaktı.

  Ameliyatları yapamadı

  Ancak Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, 13 Nisan 2009 günü Ergenekon’un 12. dalgasında gözaltına alındı. Halime Sert’in ameliyatı yapılamadı. Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın programına göre bir gün sonra da iki ameliyat görünüyordu. Üç kişinin gireceği bu ameliyatlar da yapılamadı.

  Mehmet Haberal tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. Oysa Mehmet Haberal’ın, Nisan ve Mayıs programına göre 25 kişiyi daha ameliyat etmesi gerekiyordu. Mehmet Haberal, ilerleyen günlerde rahatsızlandı. Şu an İstanbul Üniversitesi Haseki Hastanesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde tedavi görüyor.

  Donörler bile klasörde

  Ergenekon Davası’na bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3’üncü iddianameyi 5 Ağustos 2009 günü kabul etti. TBMM ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle de suçlanan Mehmet Haberal hakkında iki kez ağırlaştırılmış ve 15 yıldan 22,5 yılan kadar hapis cezaları istendi. Mahkeme, 20 Ağustos 2009 günü de 3’üncü iddianamenin ek klasörlerini avukatlara dağıttı.

  Ek klasörlerde Mehmet Haberal ile ilgili, bilgi ve belgelere de yer verildi. Bunlar arasında Mehmet Haberal’ın Nisan ve Mayıs ameliyat programı ile hastalar hakkında bilgilerin yer aldığı listeler de yer aldı. Hastalar arasında 1 ve 2 yaşında olanlar da var. Böylece Ergenekon operasyonları ve davaları ile hiç ilgisi bulunamayan 30 hasta ve onlara donör olacak yakınlarının isimleri klasörlere girmiş oldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı