GeriGündem Hasta yakınları bilinçleniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasta yakınları bilinçleniyor

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD) 1997 yılında kurulmuş bir dernek. Derneğin kuruluş öncülüğünü eşini hekim hatası yüzünden kaybetmiş Leyla Ezgi yapıyor. Dernek 26 Ekim'i ‘‘Hasta Hakları Günü’’ olarak anma kararı aldı.

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği'nin (HAYAD) diğer derneklerden ayırıcı özelliği derneğin kuruluşunun arkasında dernek Başkanı Leyla Ezgi'nin yaşadığı trajik öykülerin olması:

42 yaşındaki eşi Cahit Ezgi mide ameliyatı oldu. İyileşemedi. Dört buçuk ayda dokuz ameliyat geçirdi. Son ameliyatından bir ay sonra hayata gözlerini yumdu.

Multiple Sclerosis hastalığı nedeniyle kızkardeşine yapılan iğneler, kalçasında kas erimesine neden oldu. Ortopedist kalça kemiği yerine protez takarken siyatik sinirini kesti. Kardeşi o günden itibaren tekerlekli sandalyeye bağlandı. Eşi kendisinden boşandı. Çocuğu perişan oldu.

Öteki kızkardeşinin doğum sırasında bebeğinin boynu zedelendi. Boyun, ameliyatla düzeltilmeye çalışıldı. Aynı kızkardeşi kist ameliyatı oldu. Serum takılan kolu enfeksiyon kaptı.

Annesi, Leyla 18 yaşında iken akciğer ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra dikiş yerlerinin birkaçı açıldı. Hemşire açık yaraya morfin vururken ampullerden birini yere düşürüp kırdı. Leyla'nın annesini, gözünün önünde bayıltmadan diktiler.

Annesinin kolu kırıldı ve yanlış kaynatıldı.

YAŞAMI ARTIK DEĞİŞİYOR

Tüm bu olanlar Leyla Ezgi'nin yaşamını değiştirdi: ‘‘Eşimin ölümü bir işe yarasın istedim. Hasta ve hasta yakınları haklarını arayabilmeliydiler,’’ diyen Leyla Ezgi, 1997 yılının Eylül ayında HAYAD'ı kurdu. Şimdi derneğin toplam 80 üyesi var. Dernek kurucuları arasında hekim hatası mağduru olan bir tek Leyla Ezgi. Ötekiler hekimler, avukatlar, ev hanımları... HAYAD, hasta ve hasta yakınları konusunda insanları bilinçlendirmek için iki yıldır pek çok çalışmanın öncüsü oldu. Bunlardan biri de her ay konuyla ilgili toplantılar yapılması. Toplantılarda hasta hakları ile ilgili hekim ve avukatlar konuşmalar yapıyor.

Leyla Ezgi, eşinin ölümünden hemen sonra ameliyatı yapan hekimlere dava açtı. Dava sonuçlandı: Hekimler rapor eksikliğinden beraat etti. ‘‘Oysa dava dosyasında Tabibler Odası ve Üniversite kararları mevcuttu,’’ diyen Leyla Ezgi'nin emekleri boşa gitmiş değil. Bir Hasta Hakları Yönetmeliği çıktı. Bazı hasta yakınları yönetmelikle hastanelere gidip birşeyler istemeye başladılar.

Bu olanlar tek Leyla Ezgi'nin başına gelmiyor elbet. Hasta Hakları ile ilgili ulusal ve uluslararası birçok bildirge ve yönetmelikler var. Türk Standardları Enstitüsü'nün 1997 yılında Hasta Hakları ve Sorumluluları ile ilgili yayımladığı standardlar, Samsun-Sinop Tabib Odası'nın hazırladığı Hasta Hakları Bildirgesi, Dünya Tabibler Birliği Hasta Hakları Lizbon Bildirgesi, Avrupa'da Hasta Haklarının Geliştirilmesi ile ilgili Amsterdam Bildirgesi yayınların içinde sadece birkaçı.

Üç ay önce İletişim Yayınları'ndan Doç. Dr. Şükrü Hatun imzalı ‘‘Hasta Hakları’’ adıyla bir kitap çıktı. Hasta-Hasta Yakını-Hekim-Kurum'lar dörtgeninde olup bitenleri ulusal ve uluslararası boyutta biraraya getiren kitap, bu konuda el kitabı olacak nitelikte.

Türk Tabibleri Birliği, hasta ve hasta yakını ihlalleri nasıl önlenebilir? sorumuza cevap verirken, çözümü de söylemiş oluyor: ‘‘Çalışmayan sistemin ortak mağdurlarıyız. Herkesin eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti alması için hekim ve hasta, hasta yakınları olarak hep birlikte mücadele edersek daha başarılı oluruz.’’

Bu arada HAYAD, 26 Ekim'i ‘‘Hasta Hakları Günü’’ olarak anma kararı aldı. O gün Leyla Ezgi Şişli Adliyesi'nde eşinin ölümüne neden olduğunu iddia ettiği hekimlere ve hastaneye tazminat davası açacak. Ardından Aşiyan Mezarlığı'nda eşi Cahit Ezgi mezarı başında anma töreni yapılacak.

NEREYE BAŞVURMALI

Hasta ve hasta yakınları kendi haklarının ihlal edildiğini düşünüyorlar ise, hem o Sağlık Kurumu'na hem de Tabib Odaları'na şikayette bulunabilirler. Hasta hekimin kendisine yanlış işlem yaptığını da düşünebilir. Bu durumda mahkemeye de başvurma hakkı var. Oda kurumları ceza verebildiği gibi, ceza davası olursa mahkemeler de Yüksek Sağlık Şurası'na başvurabiliyor.

Her yıl 26 Ekim, ‘‘Hasta Hakları Günü’’ olarak kutlanacak

AMSTERDAM HASTA HAKLARI BİLDİRGESİ

Gözden geçirilmiş şekli ve bir bölümü.

Kaliteli tıbbi bakım hakkı

Her insan ayrımcılık yapılmaksızın yeterli tıbbi bakım görme hakkına ve sağlık bakımı sürekliliğine sahiptir.

Seçim yapma özgürlüğü

Hasta hekimini, hastanesini seçme ve değiştirme ve herhangi bir aşamada diğer bir hekimin görüşünü alma hakkına sahiptir.

Kendi kaderini tayin

Hasta kendi kaderini belirleme ve kendisi ile ilgili özgürce karar verebilme hakkında sahiptir. Hekim hastayı verdiği kararların sonuçları hakkında bilgilendirmekle yükümlüdür. Hastanın klinik çalışmalara ve tıp eğitimine katılmayı reddetme hakkı vardır.

Bilinci kapalı hasta

Bu durumdaki hastanın bilgilendirilmiş onayı en uygun zamanda yasal temsilcisinden alınmalıdır. İntihar girişimi söz konusu ise hekimler bilinci kapalı bir hastanın yaşamını kurtarmaya gayret etmelidirler.

Bilgilendirme hakkı

Hasta kendisiyle ilgili tıbbi gerçekler dahil olmak üzere sağlık durumu konusunda tam olarak bilgilendirme ve kendisi hakkındaki tıbbi kayıtlara ulaşma hakkına sahiptir. Bilgilendirme hastanın anlayabileceği şekilde yapılmalıdır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle