Gündem Haberleri

  Hasta sayısı 13'e yükseldi

  Halife YALÇINKAYA- Eraydın AYTEKİN/ SIVAS, (DHA)
  10.01.2006 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Sivas’ın Kangal İlçesi Yellice Köyü'nden Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Gülten Yeşilırmak’da (37), yapılan tahliller sonucu kuş gribi virüsüne rastlandı. Yeşilırmak’ın 3 çocuğunda ise virüs belirlenmedi. Ancak Hasan (8), Ali (12) ve Emel Yeşilırmak’ın (13) tedavileri sürüyor.

  Hasta sayısı 13e yükseldi

  Gülten Yeşilırmak, 8 Ocak Pazar günü saat 18.00 sıralarında, yüksek ateş, öksürük, halsizlik şikayetleriyle çocukları Hasan, Ali ve Emel ile birlikte Kangal Devlet Hastanesi’ne başurdu. Gülten Yeşilırmak, ölü tavuklara dokunduğunu söyleyince, kuş gribi şüphesiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Yeşilırmak ve 3 çocuğu Enfeksiyon Hastalıkları Servisi’nde tedavi altına alındı. Yeşilırmak ailesinden alınan kan örnekleri Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderildi. Burada yapılan incelemelerde, Gülten Yeşilırmak’da kuş gribi virüsüne rastlandı. Doktorlar, çocuklarda virüse rastlanmadığını ancak, çocukların da tedavilerinin sürdüğünü, çocuklardan da kan örnekleri alınmaya devam edileceğini açıkladı.

  ÖLEN TAVUKLARI ÇIPLAK ELLE TUTTUM

  Kanında kuş gribi virüsüne rastlanan Gülten Yeşilırmak, sonuçlar açıklandıktan sonra tedavi gördüğü Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisi’ndeki tek kişilik odasında, DHA’ya konuştu. Yeşilırmak, aynı serviste kalan 3 çocuğunun sık sık kendisinin yanına geldiğini belirterek, “Onlarda virüs çıkmadı. Ancak, burada sık sık benim yanıma geliyorlar. Doktorlar, onlardan kan almayı sürdürecek. Köyde, yetiştirdiğim tavuklardan biri öldü. Onu çıplak elle çöpe attım. Sonra bir kaç tavuğum daha öldü. Onları da evimden uzağa bir yere attım. Hiçbir tedbir almamıştım. Pazar akşamı ateşim yükselince hastaneye gittik. Çocuklarım da da aynı şikayetler vardı. İnşalah çocuklarımda virüs çıkmaz” dedi.

  KÖYDE TÜM KANATLILAR İTLAF EDİLİYOR

  Gülten Yeşilırmak’ta kuş gribi virüsüne rastlanmasının ardından, Yeşilırmak ailesinin yaşadığı Kangal İlçesi’ne bağlı Yellice köyü, karantinaya alındı. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, köydeki tüm kanatlı hayvanları özel ekiplerle toplamaya başladı. Toplanan kanatlı hayvanlar itlaf edilecek. Karantinaya alınan köye giriş ve çıkışlar yasaklandı. Köy girişinde jandarma ekipleri 24 saat nöbet tutuyor.

  Bu sabah Kangal İlçe Merkezinden Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne gelen Nazife Yıldırım ile oğlu Hanifi Yıldırım da, kuş gribi şüphesiyle Enfeksiyon Hastalıkları Servisi’nde tedavi altına alındı.

  10 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisi’nde halen 10 kişi tedavi görüyor. Doktorlar, kan örneğinde virüse rastlanan Gülten Yeşilırmak’ın yanı sıra, çocukları Hasan (8), Ali (12) ve Emel Yeşilırmak (13), aynı köyden Adnan Yancı (46), Yozgat Akdağmadeni İlçesi Altılı Zaimgeçiti Köyünden Fatma Uylu (49) kardeşinin gelini Kiraz Uylu (32), Mustafa Çalışır (23) ile Kangal İlçe Merkezinden Nazife Yıldırım (57) ile oğlu Hanifi Yıldırım’ın (27) tedavilerinin sürdüğünü açıkladı.

  AYDIN'DA İTLAF BAŞLADI

  Aydın'ın Kuşadası İlçesi ve merkeze bağlı Çeştepe Beldesi'nde, ölü kanatlı hayvanlarda kuş gribi virüsüne rastlanması üzerine itlaf çalışmalarına başlandı. Aydın Tarım İl Müdürlüğü'nce Çeştepe'de sürdürülen itlaf çalışmaları sırasında, Hasan Polat'ın bahçesinde beslediği 16 tavuğu yakalamak isteyen görevliler, kümes kapısında ve içeride birer görevli bulundurmalarına rağmen, tavukların bir kısmının kaçmasına engel olamadılar. Kaçan tavuklar, evin çocukları tarafından uzun uğraşlar sonunda  çıplak elle yakalandı. Görevlilerin, çocukların canlı tavukları kuş gribi tehlikesine rağmen çıplak elle yakalamasına engel olmaması dikkat çekti.

  BURSA'DA İKİ ÇOCUK TEDAVİ GÖRÜYOR

  Bursa'da baş ağrısı, yüksek ateş ve kaşıntı şikayetiyle dün gece babası Hikmet Akman tarafından, kardeşleri Rukiye ve Ali ile Bursa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ahmet Akman'ın yoğun bakım servisindeki tedavisinin sürdüğü belirtildi. Ahmet Akman'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama yapılmadı, kardeşlerinin ise yapılan tahlillerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi.

  Bursa'nın Karacabey İlçesi'ne bağlı Taşlık Köyü'nden aynı şikayetle babası Hasan Acaroğlu tarafından Bursa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Merve Acaroğlu'nun da yoğun bakım servisindeki tedavisinin sürdüğü kaydedildi. Baba Acaroğlu, yılbaşı günü ava gittiğini, av dönüşü eve bir ördek getirdiğini belirterek, “Kızım, eşim Kifayet Acaroğlu ile ördeği yolmuş. Rahatsızlanınca aklıma kuş gribi geldi. Acilen Karacabey Devlet Hastanesi'ne götürdüm. Oradan da Bursa'ya sevk ettiler” dedi.

  İZMİR'DE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

  İzmir'in Bayındır İlçesi'nde, kuş gribi şüphesiyle 2 tavuk ve 1 güvercinden alınan numunelerin pozitif çıktığı bildirildi. İzmir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Bu bölgedeki hayvanlarla temas ettiği düşünülen 3 vatandaşımız tedbiren gözlem altında tutulmakta, tetkikleri sürmektedir. Vatandaşlarda kuş gribini düşündürecek klinik tablo tespit edilmemiştir. İlçede tedbiren hayvan hareketleri kontrol altına alınmış, dezenfeksiyon işlemleri başlatılmıştır. Kati raporun da pozitif çıkması halinde, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu çerçevesinde bölge karantinaya alınacaktır.”
    
  Açıklamada, İzmir Valiliği, İl Tarım ve İl Sağlık müdürlükleri bünyesinde kriz masaları oluşturulduğu bildirildi. İzmir Valiliği Kriz Yönetim Merkezi'ne “489 67 67”, İl Tarım Müdürlüğü Kriz Masası'na “462 24 93, 435 10 01-02-03-04”, İl Sağlık Müdürlüğü Kriz Masası'na ise “483 31 02, 441 81 11 (dahili 246)” numaralı telefonlardan ulaşılabileceği kaydedildi.

  ISPARTA'DA KUŞ GRİBİ

  Isparta'nın Şarkikaraağaç İlçesi'ne bağlı Karayaka Köyü'nde kuş gribi vakasına rastlandı. Olayla ilgili açıklamayı Jandarma Alay Komutanı Albay Servet Çakır yaptı. Çakır, köyde 2 gün önce 25 tavuğun öldüğünü, birinin incelenmek üzere İzmir Hıfzıssıha laboratuvarına gönderildiğini söyledi. İzmir'den bugün gelen sonuca göre tavukta kuş gribi virüsü bulunduğunu kaydeden Çakır, Karayaka Köyü'nün çevresindeki 3 kilometrekare çapındaki alanda bulunan tüm kümes hayvanlarının itlaf edileceğini bildirdi.

  BAYBURT'TA BİR TAVUKTA KUŞ GRİBİ TESPİT EDİLDİ

  Baybut’un Demirözü İlçesi’nde telef olan bir tavuktan kuş gribi şüphesiyle alınan örnekler tahlil için Erzurum’daki Veteriner Araştırma ve Kontrol Enstitüsü'ne gönderildi. Yapılan tetkiklerde tavukta kuş gribine rastlandı. Bayburt Vali Yardımcısı Süleyman Yıldırım, “Demirözü İlçesi’nden gönderdiğimiz bir tavukta kuş gribinin belirlenmesi üzerine, civardaki yaklaşık bin 500 kanatlı hayvan itlaf edildi.” dedi.

  TRABZON'DA 3 KİŞİ HASTANEDE GÖZETİM ALTINDA

  Rize Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Trabzon’a gönderilen iki kişi ile Trabzon’da bir kişinin kuş gribi şüphesiyle gözetim altına alındığını açıklayan Trabzon Vali Yardımcısı Bahattin Atcı şunları söyledi:
  “Trabzonlu hasta, Trabzon Numune Hastanesi’nde, aynı şüpheyle Rize’den gelen iki kişi ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde müşahade altına alındı. Trabzonlu olandan alınan kan örneği dün gece, Rize’den gelenlerden alınan kan örnekleri ise bu sabah tahlil için Ankara Hıfzısıhha Kurulu’na gönderildi. Sonucu 48 saat içersinde belirlenecek.”

  DİYARBAKIR

  Diyarbakır İl Tarım Müdürü Mustafa Kayhan, kent merkezi ve ilçelerde kendilerine getirilen 111 ölü kanatlı hayvandan alınan numunelerin Elazığ'a gönderilmesinin ardından yapılan incelemede bir tavukta kuş gribine rastlandığını açıkladı. Kuş gribi görülen tavuğun Diyarbakır'ın Suriçi Semtinden alındığı öğrenildi. Diyarbakır Vali Vekili Serdar Polat ise karantina çalışmalarına başlandığını ve tüm kanatlı hayvanların toplanarak itlaf edileceğini söyledi. Polat, alınan karar gereği Diyarbakır'a kanatlı hayvanların giriş ve çıkışlarının yasak olduğunu belirtti.

  ADAPAZARI

  Adapazarı’nın Van Mahallesi'nde oturan 35 yaşındaki Lütfü Çıplak hastalandı. Bir süre önce de hastalanan tavuğunu kesip yediğini söyleyen Çıplak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sakarya Valiliği’nin de durumdan haberdar edilmesi üzerine, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri Lütfü Çıplak’ın oturduğu ev ve çevresinde tedbir olarak dezenfekte çalışması yaptı. Bu arada Çıplak Ailesi'nden 9 kişi daha tedbir amacıyla hastanede gözetim altına alındı. Lütfü Çıplak’ın kuş gribi virüsü taşıyıp taşımadığını belirlemek için tahliller sürüyor.

  Bu arada İstanbul’dan Adapazarı’ndaki yakınlarının yanına gelen ve burada rahatsızlanan Resul Sancak adlı kişi de İstanbul’da ölü güvercinleri ellediğini belirtince aynı hastanede gözlem altına alındı. Sakarya Valisi Nuri Okutan düzenlediği basın toplantısında gözlem altına alınan kişilerin kontrollerinin sürdüğünü, her türlü tedbirin alındığını belirtti.

  KIRIKKALE
    
  Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Yalçın Şengül, Keskin İlçesi'ne bağlı Ceritkale Köyü'nde 8 yaşındaki Ş.İ. ile kardeşi 4 yaşındaki S.İ'nin, aynı anda rahatsızlanarak, Kırıkkale Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne getirildiğini söyledi. Hastanede gözetim altında tutulan çocuklardan alınan boğaz kültürünün Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'ne gönderildiğini ifade eden Şengül, “Kuş gribi şüphesiyle hastanede özel bir odada tutulan çocukların genel sağlık durumları görünüşte iyi. Çocuklar, tedbir amaçlı hastanede tutuluyor” dedi.


  Hasta sayısı 13e yükseldi

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı