Gündem Haberleri

  Hasta eşi için 8 kilometre yol yürüyüp yardım istedi

  Emin BAL/ŞINRAK (DHA)
  18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Ilıcak Köyü’nde, hastalanan eşi Hiyal Abi’yi (46), yolların kardan kapalı olması nedeniyle hastaneye götüremeyen Zeki Abi, 8 kilometrelik yolu yürüyerek kaymakamlıktan yardım istedi. Köy hizmetleri ve sağlık ekiplerinin yardımıyla hastaneye ulaştırılan Hiyal Abi, ölümden döndü.

  ILICAK Köyü’nde oturan Hiyal Abi, aniden rahatsızlandı. Sancılar içinde kıvranan eşini ilçedeki devlet hastanesine götürmek isteyen Zeki Abi, yolların kardan kapalı olması nedeniyle çaresiz kaldı.

  Yetkililere telefonla da ulaşamayan Zeki Abi, 8 kilometre uzaktaki ilçeye gidip yardım istemek üzere yola çıktı. Büyük güçlüklerle kaymakamlığa ulaşan Zeki Abi, Kaymakam Güngör Yıldırım ile görüşerek yardım istedi. Yıldırım’ın talimatı üzerine, sağlık ekibi Köy Hizmetleri’ne ait arazi aracıyla köye gitmek üzere yola çıktı. Ancak aracın da kar nedeniyle daha fazla gidememesi üzerine, sağlık ekipleri 400 metrelik yolu yürüyerek köye ulaştı. Hiyal Abi, yapılan ilk müdahalenin ardından sedyeyle, köylüler tarafından Köy Hizmetleri aracına taşındı.

  KADIN ÖLEBİLİRDİ

  İlçeye ulaşan araç, kar nedeniyle yokuşta kalınca bu kez yardıma çevredekiler koştu. Hiyal Abi’nin bulunduğu sedye taşınıp yokuş çıkarıldı. Hasta, daha önce haber verilen ve kendisini bekleyen ambulansa konuldu. Ancak bu kez de kara saplanan ambulans yolda kaldı. Kendi imkanlarıyla aracı kurtarmayı başaran sağlık ekibi, hastayı 4.5 saat sonra Beytüşşebap Devlet Hastanesi’ne ulaştırmayı başardı.

  Hilal Abi tedavi altına alınırken, hastane yetkilileri, Hiyal Abi’nin üre sonucu zehirlendiğini ve aynı gün hastaneye getirilmemesi halinde hayatını kaybedebileceğini belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı