Gündem Haberleri

  Hasret K. da dinlenecek translar da

  Umut ERDEM / ANKARA
  16.01.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Meclis, kadına yönelik şiddetin sebeplerini araştırmak için düğmeye bastı.

  Bu amaç doğrultusunda oluşturulan Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Komisyon üyelerinin dinlenmesini istediği isimler arasında boşanmak istediği eşi tarafından tornavidayla 43 yerinden yaralanan Hasret K. da, eşi tarafından iki kolu ve bacağından vurulan Arzu B. de var.

  KADIN ÖRGÜTLERİYLE GÖRÜŞME

  Dinlenilmesi önerilen kuruluşlar arasında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, KADER, Eşitiz Kadın Grubu, Uçan Süpürge, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Halkevleri, Mor Çatı, Filmmor Kadın Kooperatifi, KAGİDER, Türk Kadınlar Birliği, LGBTİ, KAOSGL, Pembe Hayat ve Kırmızı Şemsiye de var. Eşcinseller ve transseksüelleri de kapsayan bu derneklerin yanı sıra sığınma evleri ve cezaevlerindeki kadınlarla görüşülmesi, ŞÖNİM ziyaretleri yapılması da önerildi.

  KUZEY AVRUPA MODELİ İNCELENECEK

  KOMİSYON üyesi CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer toplantı ile ilgili şunları söyledi: “Komisyon olumlu, fakat geç kalınmış bir adım. Toplantıda toplumsal cinsiyet eşitliğinde en önde olan ülkeler olan İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç parlamentolarının ziyaret edilmesi de değerlendirildi. Gazete yayın yönetmenleri ile görüşülüp cinsiyetçi dilin değişmesine yönelik adımlar atılması da konuşuldu.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı