Gündem Haberleri

  Haşimi, Erdoğan'a taziyelerini iletti

  A.A.
  16.10.2007 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşmede, Haşimi, Irak yönetimi ve halkı adına Başbakan Erdoğan'ın şahsında Türk halkına taziyelerini iletti.

  Alınan bilgiye göre, PKK terör örgütüne karşı verdiği haklı mücadelede Türkiye ile dayanışma içerisinde olacaklarını bildiren Haşimi, “Irak yönetimi olarak PKK'ya karşı işbirliğine hazırız” mesajını iletti.

  Başbakan Erdoğan ise Türkiye'nin Irak halkı için kardeşlik duyguları beslediğini, Irak'ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu belirterek, bununla birlikte terör örgütüne karşı her türlü tedbiri alma konusunda kararlı olduğu mesajını verdi.

  Teröre karşı birlikte mücadelenin önemini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ulusal güvenliği ve vatandaşların can emniyetini sağlamanın Türkiye'nin meşru hakkı olduğuna dikkati çekti.

  Erdoğan'ın, ABD ve Irak yönetimine, terör örgütü PKK'nın Irak topraklarındaki faaliyetlerine son vermeleri için somut adımlar atmalarına yönelik beklentiyi güçlü bir şekilde tekrar vurguladığı kaydedildi.

  HAŞİMİ KAYGILI

  Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Irak ve Türkiye arasında gerginleşen ilişkilerin kendisini fazlasıyla kaygılandırdığını belirterek, sükunet ve itidal çağrısında bulundu.

  Irak'ın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, Haşimi'nin Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamanın Türkçe metnini dağıttı.

  Buna göre, Haşimi, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Kendi inisiyatifim ve Türk hükümetinin iyi niyetine istinaden, Türkiye'ye kısa bir ziyaret gerçekleştirmiş bulunuyorum. Bu ziyaretim sırasında iki dost komşu ülke arasındaki ilişkiler görüşeceğiz. Sınırdan kaynaklanan gerginliği gidermeye çalışacağız. Bu vesileyle terör kurbanı Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin ve masum sivillerin ailelerine baş sağlığı dilemek ve Irak halkının dost Türk halkına taziyelerini sunmak istiyorum. Yüce Allah'tan onlara rahmet ve ailelerine sabır diliyorum.

  Aynı zamanda Irak ve Türkiye arasında gerginleşen ilişkilerin beni fazlasıyla kaygılandırdığını söylemek isterim. Sükunete ve itidale davet ediyorum. PKK'nın Irak sınırını kullanarak gerçekleştirdiği terör olaylarının Türk hükümetinde ve dost halkında yol açtığı kızgınlığı anlayabiliyorum ve anlayışla karşılıyorum.”

  PKK'yı, Irak Cumhuriyeti topraklarında gayrimeşru olarak varlığını

  sürdüren bir terör örgütü olarak gördüğünü ifade eden Haşimi, PKK'nın

  sınırı kullanarak terör faaliyetlerinde bulunduğunu ve Irak anayasasını ihlal ettiğini belirtti.

  Haşimi, “Irak Cumhuriyeti hükümeti sorumluluğunun bilincindedir ve bu faaliyetlere son verdirme niyetindedir” dedi.

  Haşimi sözlerine şöyle devam etti:

  “Ben zorluğun ve tehlikenin farkındayım ve bütün çabalarımla Türk hükümetiyle olan ilişkilerin seyrini korumaya çalışacağım. Temennim o ki, iki devletin ve Müslüman halkların hakkında olumlu sonuçlar elde edilsin. Ricam, siyasi ve diplomatik çabalarla gerçek bir fırsat verilsin ki, siyasi çözümün mümkün olduğunu gösterelim.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı