GeriGündem Hasarlı okullara 6 trilyon harcandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasarlı okullara 6 trilyon harcandı

Milli Eğitim Bakanı, yeni ders yılını deprem bölgesinde açtı

Bu yıl deprem bölgesindeki okullar dahil, tüm yurtta okullar aynı gün öğretime başladı. Depremden sonra ayrılan 4 bin 335 öğretmen yerine bölgeye 11 bin 252 atama yapıldı.

2000-2001 eğitim-öğretim yılı dün tüm Türkiye'de törenlerle başladı. Yeni ders yılını deprem bölgesinde açan ve Adapazarı'ndaki törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, milletin her kuruşunun, toplanan tüm kaynakların, çocuklara eğitim olarak döndüğünü söyledi.

Deprem Bölgesi bu yıl yeni ders yılına tüm yurtla aynı zamanda başladı. Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Yalova'da dün çalan ders ziliyle beraber depremzede öğrenciler aralarında prefabriklerin de bulunduğu dersliklere girdiler. Milli Eğitim Bakanlığı'nca, deprem bölgesinde son bir yıl içinde hasar gören okulların onarımı ve yeni okul yapımı için 6 trilyon liralık harcama yapıldığını bildirildi. Depremden sonra 4 bin 355 öğretmen bölgeden ayrılırken, yerlerine 11 bin 252 öğretmen atandı.

8 YIL AMACINA ULAŞTI

Bakan Bostancıoğlu, İstanbul Kuyumcular ve Gümüşçüler Odası tarafından prefabrik olarak yaptırılan ilköğretim okulu ile lisenin açılışında yaptığı konuşmada, 8 yıllık temel eğitimin amacına ulaştığını ve başarıyla yürütüldüğünü belirtti.

Yokluğunuza alışmak zor

DEPREMDE 55 öğrencisini, 5 öğretmenini kaybeden, 100'e yakın öğrencisinden de hálá haber alamayan Gölcük Barboros Hayrettin Lisesi öğrencileri yeni yılla buruk sevinç yaşadı. Depremden önce aynı sınıfta okuyan Vildan Delikara ile Tuğba Biçer, bir yıl sonra görüşebildiklerini söyledi. Vildan, ‘‘Tekrar biraraya geldiğimize inanamıyoruz. Keşke depremde ölen arkadaşlarımız da olsaydı. Onların yokluğuna alışmak çok zor’’ dedi. Okul Müdürü Muslu Bekar'ın konuşması sırasında lise son sınıf öğrencisi Melis Kızılçan bayıldı. Melis'i arkadaşları ve öğretmenleri güçlükle kendisine getirdi. Törenden sonra bir grup öğrenci öğretmenleriyle birlikte depremde hayatını kaybeden öğretmen ve arkadaşlarının mezarını ziyaret etti. Arkadaşlarının ve öğretmenlerinin mezarlarına çiçek bırakan öğrenciler, anı defterine duygularını yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle