Gündem Haberleri

  Hasarlı binalara 4.5 trilyon lira

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  VALİ Yardımcısı ve İl Kriz Merkezi Başkanı Cafer Akyüz, Özel İdare Bütçesi’nden orta ve ağır hasarlı binalar için 11 bin 131 kişiye, 4 trilyon 452 milyar lira yardım verildiğini söyledi.

  Depremden zarar gören hasarlı binalarda takviye çalışmalarının sürdüğünü belirten Akyüz, valilik tarafından kurulan ‘Afet Merkezi’nin de depreme hazırlandığını söyledi.

  Akyüz, olası İstanbul depreminde, risk unsuru yaratan doğalgaz ve elektrik ile diğer teknik bağlantıların hemen kesilmesi çalışmaları ile hareket planlarının tamamlandığını söyledi. İstanbul Valiliği'ne kamu ve özel kurum çalışanları ile gönüllülerden oluşan 7 bin 241 kişinin arama-kurtarma çalışmalarında görev almak için başvurduğunu belirten Akyüz, 1000 kişinin eğitiminin tamamlandığını anlattı.

  İstanbul'a en kısa sürede müdahale edebilecek 19 ilin, koordinasyonu konusunda prosedürün tamamlandığını belirten Akyüz, ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’nin de tamamlandığını söyledi.

  32 ilçenin ayrıntılı haritasının çıkarıldığını ve depremde yararlanılabilecek kamu kurum ve kuruluşlar ile yapıların tespit edildiğini belirten Akyüz ‘‘Tespitlerimiz sonucu 7, 7.5 ve 8 büyüklüklerindeki olası depremlerden, hangi ilçede, kaç kişinin etkileneceğini yaklaşık olarak belirledik. Yaralılara müdahale için hastanelerimizde 26 bin 707 yatak kapasitesi, 62 bin 71 de kadro kapasitesi oluşturuldu. İstanbul’da 3 milyon 618 bin 590 adet çadırın kurulabileceği 450 çadırkent oluşturuldu’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı