Gündem Haberleri

  'Hasankeyf'i kurtaracak proje var mı'

  ANKARA (A.A)
  15.08.2006 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Mardin Milletvekili Muharrem Doğan, hem Ilısu Barajını yapacak hem de Hasankeyf'i kurtaracak “revize proje” yapılıp yapılmayacağını sordu.

  Doğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Ilısu Barajı yapıldığı takdirde yılda 3 milyar 833 milyon Kw/h enerji üretilerek ekonomiye 300 milyon dolarlık katkı sağlanacağını belirtti.

  Bölgeler arası gelişmişlik farkını kısmen de olsa ortadan kaldıracak, verimliliği artıracak ve istihdam oluşturacak Ilısu Barajı projesini desteklediğini bildiren Doğan, 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf'in su altında bırakılarak, sosyo-kültürel değerlerin yok olabileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

  Baraj su seviyesinin 510 metreden 479 metreye düşürülmesi halinde Hasankeyf'in su altında kalmasının önleneceğini savunan Doğan, bu tür bir uygulama halinde yıllık 40 milyon dolarlık gelir kaybı meydana geleceğini, bu kaybın da su seviyesinin düşmesi nedeniyle 35 köyün arazilerinden elde edilebileceğini savundu.

  Projede revizyon yapılarak hem Ilısu Barajının bölgeye kazandırılması hem de Hasankeyf'in kurtarılması için bir çalışma yapılıp yapılmadığını soran Doğan, “Bugünkü teknoloji ile Hasankeyf sular altında kalmaktan kurtarılamaz mı?” diye sordu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı