GeriGündem Hasan Mezarcı’ya emekli maaşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasan Mezarcı’ya emekli maaşı

Eski RP Milletvekili Hasan Mezarcı'nın emeklilik maaşı üzerindeki tedbir kararı kaldırıldı. Oğul Mezarcı babasının vesayet altına alınmasına karşı çıktı ve "Dini kanaatlerini açıklamaya zorlanması Anayasa'ya aykıdır" dedi.

Ankara 16'ıncı Sulh Hukuk Mahkemesi Yargıcı Muammer Bıçakcı, bu kararı verirken, Mezarcı hakkında "medeni haklarına kullanma ehliyetinin olup olmadığının tespiti" amacıyla açılan davayı da, Mezarcı'nın ikametgahı İstanbul'da olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararıyla Üsküdar'a gönderdi.

Bugünkü duruşmaya Mezarcı'nın eşi Şule Mezarcı ile çocukları Dilara ve Furkan Mezarcı katıldı. Hasan Mezarcı'nın babası, amcası ve 7 kız kardeşi ile ilk eşinden olan Fatih ve Yasir Mezarcı isimli çocukları da duruşmayı izledi. Mezarcı'nın avukatı vasi tayini davalarında görevli mahkemenin davalının oturduğu ikametgahının bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemeleri olduğunu anımsattı. Avukat Salih Dövücü, Hasan Mezarcı'nın Ümraniye-İstanbul'da oturması nedeniyle bu davaya bakmaya yetkili mahkemenin Üsküdar Sulh Hukuk Mahkemesi olduğunu kaydetti. Davanın sonuçlanmasının uzun zaman alacağını belirten Dövücü, Mezarcı'nın emekli maaşı üzerine "usulsüz" konan tedbirin kaldırılmasını talep etti. Medeni Yasa'ya göre bu durumda öncelikle "geçici mümessil" tayin edilmesi gerektiğini belirten Avukat Dövücü, bu kararın alınabilmesi için kişinin başkalarının hayatını tehdit etmesi veya işlerini tek başına yapamayacağını çıplak gözle görülecek şekilde akıl hastalığının teşhis edilmesi gerektiğini, Mezarcı'da ise bu belirtilerin olmadığını ifade etti.

Şule Mezarcı ise, eşinin kanunen kendisine ve iki küçük çocuğuna bakmakla yükümlü olduğunu, ancak yetişkin iki oğlunun üniversiteyi bitirmelerine karşın işsiz olmaları ve kalabalık bir aileye sahip bulunması nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Eşinin maaşı üzerindeki tedbirin kaldırılmasını ve müşahadeden çıkarılması gerektiğini savunan Mezarcı, davanın reddedilmesini istedi.

OĞUL MEZARCI'DAN ANAYASAL SAVUNMA

Mezarcı'nın ilk eşinden olan oğlu Fatih Mezarcı da babasının herhangi bir akıl hastalığı olmadığını, acil durumda bulunmadığını belirterek, vesayet altına alınmasına karşı çıktı. Fatih Mezarcı, "Sadece mesih olduğunu iddia etmesi nedeniyle hezeyan içinde olduğu doktor raporlarında belirtilmektedir. Bu konu dini bir konudur. Doktorlarca tespitinin yapılması ve buna dayalı olarak vesayet altına alınması mümkün değil, ayrıca babamın dini kanaatlerini açıklamak zorunda bırakılması Anayasa hükümlerine de aykırıdır" dedi.

KİMLİK TESPİTİ YAPILMADAN TANIKLIK

Bu arada Yargıç Bıçakcı, sadece Mezarcı'nın avukatı Salih Dövücü'nün açıklamalarıyla yetinerek herhangi bir kimlik tespiti yapmadan Mezarcı'nın babası, amcası ve kız kardeşi olduğu belirtilen 9 kişinin olayla ilgili görüşlerini aldı. Aile üyeleri, Hasan Mezarcı'ya vasi olarak atanmayı kabul etmediklerini ifade ettiler.

Mezarcı henüz Almanya'dayken yaptığı açıklamalara tepki gösteren Ankara Cumhuriyet Savcısı Nail Mutlu, söz konusu davanın açılması için bir başvuruda bulunarak, "Mezarcı'nın medeni haklarını kullanma ehliyetinin olup olmadığının tespit edilmesini" istemişti.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle