Gündem Haberleri

  Hasan Gerçeker:Çekincelerimiz devam ediyor

  Ömür AVCI- Osman ŞİŞKO/TRABZON, (DHA)
  07.05.2010 - 13:46 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay üyeleri ve eşleri bu sabah Trabzon’a geldi. Gerçeker, “Yargı bağımsızlığı konusunda doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz” dedi.

  Trabzon’a gelen Gerçeker, Yargıtay üyeleri ile birlikte Trabzon Adliyesi’ne giderek Başsavcı Gökhan Karaburun’u ziyaret etti. Bayburt’ta Yargıtay Hatıra Ormanı oluşturulması için bölgeye geldiklerini belirten Gerçeker, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  SONUCA HERKES SAYGI GÖSTERMELİ
  Yargıtay Başkanı, Anayasa değişikliği ile ilgili görüşünün sorulması üzerine şöyle konuştu:
  “Biz her zaman demokratik hukuk devleti olmayı, hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olan kuvvetler ayrılığı ilkesini, yargı bağımsızlığı ilkesini, kendimiz için değil, toplum için de çok gerekli ilkeler olduğu için savunduk. Bugün de onu savunuyoruz. Demokratik ve Anayasal bir süreç devam ediyor. Sonuçta ne olur bilmiyoruz. Ama tüm toplum olarak sürec sonunda ortaya çıkacak duruma herkesin saygı gösterme zorunluluğu vardır. Biz, toplum için en büyük teminat olan yargı bağımsızlığı konusunda doğru bildiğimiz, doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz.”

  ÇEKİNCELERİMİZ DEVAM EDİYOR
  Bir gazetecinin, “Anayasa paketi referanduma giderse bu konudaki çekinceleri dile getirecek misiniz?” sorusunu Gerçeker, “Bu halkın iradesidir. Herkesin saygı duyması gereken sonuçlar bir iradedir. Kimsenin söyleyecek birşeyi olamaz. Çıkacak sonucu elbette ki herkes saygıyla karşılayacaktır” yanıtını verdi.
  Yargıtay Başkanı Gerçeker, ‘Daha önceki açıklamalarınızda yürütmenin yargıya müdahale ettiği şeklinde beyanlarınız var. Bu söylemlerinizin işe yaradığını düşünüyor musunuz? Yoksa bu müdahale artarak devam mı ediyor?’ sorusuna ise “Bizim görüşlerimiz ve söylediklerimiz belli. Gelinen noktada bizim ortaya koyduğumuz görüşler doğrultusunda olmadığına göre elbette ki o çekincelerimiz halen devam ediyor. Onda kuşku yok” dedi.

  “Yargının bağımsız olmadığı yönünde bir demeciniz olmuştu” sorusunu, “O konulara girmek istemiyorum” diyerek kesen Gerçeker, bir başka gazetecinin, “Anayasa paketi Cumhurbaşkanı’na gittiğinde alacağı tavır konusunda bir netlik yok. Sizin bir öneriniz olacak mı?” sorusunu da şu karşılığı verdi:
  “Düşüncelerimizi kamuoyuna olduğu gibi, Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a ve hükümet üyelerine hep aktardık. Bunlar bilinmeyen şeyler değil. Bundan sonraki aşama Cumhurbaşkanı’nın takdirindedir. Demokratik sistemde yetkisi ve sorumluluğu olan kişiler bu yetkisini nasıl kullanırsa kullansın, herkesim bu duruma saygı gösterme zorunluluğu vardır.”

  Hasan Gerçeker ve yanındakiler daha sonra Trabzon Valiliği’ne geçerek Vali Recep Kızılcık’ı ziyaret etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı