Gündem Haberleri

  Hasan Amca’nın CeBIT kaçamağı

  Hürriyet Haber
  25.03.2005 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Teknoseksüel amcamız bu ay bizden gizli Almanya’daki fuara gidip ajan gibi standlar arasında dolaşmış ve en yeni ceptel modellerini birbirinden güzel stand hostesleriyle incelemiş. Hani geçen ay sitemde bulunmuştum ya ‘bizi yurtdışındaki fuarlara, kongrelere götüren yok’ diye. Yayın yönetmenim oralı bile olmadı.

  CeBIT fuarına kendi gitti, yardımcı editörünü de yolladı ama beni hatırlamadı bile. Neyse ki büyük tesadüf oldu. Dört yıldır Hamburg’da yaşayan büyük oğlum Fuat’ı görmek istiyorduk ne zamandır; aradı ‘baba biletlerinizi aldım, hadi gelin annemle’ dedi. Neyse atladık uçağa gittik. Oğlan bana çekmemiş. Burnunun dibinde bir teknoloji panayırı var, adamın haberi bile yok. Daha da kötüsü, kullandığı cep telefonu arabama takoz olarak kullanabileceğim tipte. Bizimkini kolundan tuttuğum gibi trene bindirdim; ver elini Hannover.

  Hemen hemen tüm cep telefonu üreticileri 2 megapiksel kamera, MP3 çalar, yüksek kapasite, geliştirilmiş grafik yeteneği ve marjinal tasarım içeren yeni modellerini tanıttılar. Gördüklerimden anladığım şudur ki, artık bir telefondan bahsetmiyoruz. Şunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki, orada bana cep telefonu olarak tanıttıkları cihazlar aynı zamanda tam bir sayısal fotoğraf makinesi, tam bir MP3 çalar, tam bir oyun aleti ve tam bir cep bilgisayarıydı.

  BU SENEYE DAMGASINI VURACAK TELEFONLAR

  Sony Ericsson K750

  Bu yeni modelde 2 megapiksel kamera var. Fakat benim ilgimi çeken kısmı, tıpkı sayısal kameralardaki gibi bir flaşa sahip olması. Yani bazı telefonlardaki gibi bir lambaya değil, gerçek bir flaşa sahip. 32 MB dahili belleğin yanı sıra 2 GB’a kadar hafıza kartı eklenebiliyor. Bu telefonda güzel bir FM radyo ve MP3 çalar özelliği de var.

  Siemens CX75

  Gözlerimi alamadığım telefonlardan bir başkası da Siemens’in CX75 adlı giriş seviyesi modeliydi. ‘Sadece konuşayım yeter’ diyenler için geliştirilmiş olan bu telefonda 1.3 megapiksel sayısal kamera, çok şık bir metal çerçeve, 3 boyutlu oyunları ve birden çok oyuncuyla oynama fonksiyonu sunan grafik yapısı ile sanıyorum gençlerin dikkatini çekecek.

  Nokia 6680

  Beni şaşırtan ürünlerden birini Nokia’nın standında gördüm. Tanıtımı Finli bir sarışın hanım kızım yaptı bana. Her iki yüzünde de kamerası olan cihazla görüntülü sohbet yapılabiliyor. 1.3 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilen telefon, aynı zamanda MP3 player olarak da kullanılabiliyor.

  Samsung V770

  Uzakdoğulular garip adamlar. Tutmuşlar cep telefonuna 7 megapiksel kamera koymuşlar. Telefonda öne çıkan bir başka özellik kartvizitlerdeki bilgileri okuyup telefon rehberine kaydedebilen özel tarayıcısı. Japon yapmış diyeceğim ama bu adamlar Koreli ve ben bu telefonun gelmesini merakla bekliyorum.

  Sony Ericsson W800İ

  Walkman’in mirasını cep telefonuna uyarlayan Sony Ericsson, yeni modeliyle gençlere müjde veriyor. Kutuda gelen 512 MB’lık bellek yükseltilebiliyor. Şirketin standında bana detaylı bilgi veren ürün müdürü Burak Uluer adlı genç adam anlata anlata bitiremedi bu telefonu. 2 megapiksel kamerası ve estetik tasarımıyla fuarın yıldızlarındandı.

  Beko BC 830

  CeBIT’teki Türk şirketlerinden biri de Beko’ydu. Cep telefonu modellerini bu teknoloji şovunda tanıtan Beko’nun BC 830 adlı ürünü dev rakipleriyle karşılaştı. Kapaklı, kameralı, küçük ve ince tasarımlı, gayet de kullanışlı bir model olan BC 830 fuarda tanıtılan rakipleri kadar kapsamlı olamasa da, bence önemli bri çaba ve gelecek vaat ediyor. Ne demişler, ‘yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı’.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı