Gündem Haberleri

    Hasan Ali Yücel anıldı

    ANKARA (A.A)
    25.02.2011 - 17:05 | Son Güncelleme:

    Eski Milli Eğitim Bakanlarından, öğretmen, yazar Hasan Ali Yücel, ölümünün 50. yılında, Ankara Üniversitesinde (AÜ) düzenlenen etkinlikle anıldı.

    AÜ ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Türkiye Felsefe Kurumunun ortaklaşa düzenlediği, “Hasan Ali Yücel'in Eğitim, Kültür ve Bilim Dünyamıza Katkıları” konulu etkinlik, AÜ Rektörlüğü 100. Yıl Salonu'nda gerçekleştirildi.
    Müzik dinletisiyle başlayan etkinliğin açılışında konuşan AÜ Rektörü Prof. Cemal Taluğ, Hasan Ali Yücel'in kızı Canan Yücel Eronat'a katılımından dolayı teşekkür etti.
    Eronat'ın babasının ölümünden sonra her türlü anıyı olağanüstü titizlikle koruduğunu ve arşivlediğini söyleyen Taluğ, bu arşivi araştırmacılarla da paylaştığını ifade etti.

    Hasan Ali Yücel anıldı

    “Bugün bir eğitmeni, devlet adamını, aydınlanma öncüsünü 50. ölüm yılında anıyoruz” diyen Taluğ, Milli Eğitim Bakanlığı da yapan, eğitime büyük katkıları bulunan Yücel'in AÜ tarihi için de özel bir yeri olduğunu söyledi.

    Taluğ, Yücel'in köy enstitülerinin yaratıcısı olduğunu ifade ederek, “Köy enstitülerinin eğitim alanında önemli bir girişim bir eğitim destanıydı. Köy enstitüleri devam etseydi, başka bir Türkiye olacaktı” dedi.

    Türkiye Felsefe Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Tepe, Yücel'in Türkiye'de felsefe yapılmasının yolunu açan büyük bir kişi olduğunu ifade etti.
    UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Yücel'i böylesine güzel bir etkinlikle anmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, bu tür etkinliklerle Yücel'in daha iyi tanınacağını belirtti.

    Yücel'in kızı Canan Yücel Eronat da babasının kaleme aldığı bir makalede “Ben köşemdeyim ama ruhum bu milletin içindedir. Onu benden, beni ondan ölüm bile ayıramaz” ifadesinin yer aldığını belirterek, “Kabul etmeliyiz ki o hiç aramızdan ayrılmadı” diye konuştu.
    Hasan Ali Yücel'in hayatını anlatan belgeselin de gösterildiği etkinlik kapsamında, akademisyenlerin ve yazarların katıldığı açık oturum düzenlendi.

     

    Etiketler: gündem
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı