Gündem Haberleri

  Harry Potter'ın kargaları

  Hürriyet Haber
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atatürk'ün küçük bir çocukken dayısının tarlasında karga kovaladığı günler canlandırıldı.

  Küçük Mustafa'nın kovaladığı Harry Potter'ın kargaları

  Anadolu Hayat Emeklilik'in Cumhuriyet'in 85. yılı için hazırladığı yeni reklam filminde, Mustafa Kemal Atatürk'ün küçük bir çocukken dayısının tarlasında karga kovaladığı günler canlandırıldı. Film için Çek Cumhuriyeti'nden özel olarak getirtilen eğitimli kargalar, daha önce de "Harry Potter" gibi birçok büyük bütçeli filmde kullanılmıştı.
  Bireysel emeklilik sistemi Anadolu Hayat Emeklilik, Cumhuriyet’in 85. yılı için hazırladığı "Elele" adlı reklam filmiyle, Mustafa Kemal’in küçük bir çocukken dayısının tarlasında karga kovaladığı günlere uzanıyor. Küçük Mustafa, ekinlere zarar veren kargaları tek başına bir türlü tarladan uzaklaştıramayınca kız kardeşi Makbule’den yardım istiyor ve iki kardeş el birliğiyle tarladaki kargaları kovmayı başarıyor.
  Yönetmenliğini Reha Erdem'in, görüntü yönetmenliğini Fransız asıllı Florent Herry'nin üstlendiği reklam filmi,

  Harry Potterın kargaları
  Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Lokmanlı Köyü’nde çekildi. Film için Çek Cumhuriyeti'nden, daha önce "Harry Potter" gibi pek çok sinema filminde kullanılmış eğitimli kargalar getirildi.
  Kargaların eğitmenleri Roger ve Bob, yönetmenin istekleri doğrultusunda kargaları yönlendirdi. Çocukların kargaları kovaladığı planların tamamı gerçek çekimlerden elde edildi.
  'Karga kovalayan küçük Mustafa', daha önce de Gani Müjde'nin yazıp yönettiği, Ata Demirer'in başrol oynadığı "Osmanlı Cumhuriyeti" filmiyle gündeme gelmişti. Ancak “Atatürk olmasaydı ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmasaydı ne olurdu” sorusu üzerine odaklanan filmin açılışında küçük Mustafa'nın karga kovalarken ölmesi, filmin eleştiriler almasına neden olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı