Gündem Haberleri

  Harran'ın kaderini değiştirdi

  Hürriyet Haber
  04.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Harran Ovası'ndaki o köye atanması hem kendi hem de Buldum Köyü'nün kaderini değiştirdi.

  Selçuk Var'ın Harran Ovasındaki Buldum Köyü'ne sınıf öğretmeni olarak atanmasıyla başlayan ve eğitimin kaderini değiştiren hikayesi, Sabancı Vakfı desteğiyle hayata geçen "Fark Yaratanlar" programında izleyicilerle paylaşıldı.  

  Selçuk Var, 26 yaşında genç bir sınıf öğretmeni… Var, 22 yaşında Şanlıurfa'nın Buldum Köyü'nde göreve başlayıp, elektriği, suyu olmayan okullar, birleştirilmiş sınıflar, anadilleri Arapça olan öğrenciler ve eğitim seviyesi düşük bir köyle karşılaştığında zorlu bir yolun başlangıcında olduğunu anladı. Köye gelen öğretmenlerin köyden gitmesini önlemek, köydeki eğitim yapısı düzeltmek üzere kolları sıvadı. Sosyal faaliyetlerle öğretmenleri köy yaşamına bağlamak amacıyla dokuz öğretmen arkadaşıyla birlikte "Cur-Cuna Tiyatro Grubu"nu kurdu.    

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV

  Selçuk Var'ın kişisel çabalarıyla kurulan "Cur-Cuna Tiyatro Grubu", köye yeni gelen öğretmenlerin katılımıyla büyüyerek, sahnelediği oyunlar ve şiir dinletileriyle köy halkını eğitirken, öğretmenlerin ve öğrencilerin sosyal ve kültürel bir platformda buluşmasını sağladı.
   
  Tiyatro grubu bugüne kadar kadın haklarıyla ilgili "Nasıl Bir Tane İstersiniz?"; lüks lokantalarla yemek kültürünü eleştiren "Beş Parasız" ve polisle kaza geçiren sürücü arasında acil serviste geçen diyaloğu yansıtan "Acil Servis" oyunlarını Urfa'da toplam 400 kişiye sahneledi.

  Var'ın ön ayak olduğu bu projeden doğrudan faydalanan öğrenci sayısı ise 300'e ulaşırken, projeden dolaylı olarak yararlananların sayısı 1200'ü buldu.  Sahnelen oyunlardan elde edilen 4.500 TL'lik gelirle, bir köy okuluna ana sınıfı, ilköğretim öğrencileri için derslik ve öğretmen lojmanı yapılmasına da katkıda bulunuldu.
   
  Öğretmen arkadaşlarının deyişiyle, "Vaktin geçmediği köylerde bir çırpıda yıl sonunu getiren" Selçuk Var, "Cur-Cuna Tiyatro Grubu" projesiyle "Yenilikçi Fikir"lerden biri olarak, Ocak 2011'de "Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülü"ne layık görüldü.
   
  "Fark Yaratanlar" programına konu olan isimler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen başvurular arasından seçiliyor. Seçilen Fark Yaratanlar, her Perşembe günü saat 20.50'de CNN Türk ekranlarından izleyicilerle buluşuyor.
   
  "Fark Yaratanlar" televizyon programında yayınlanan tüm Fark Yaratan videolarına www.farkyaratanlar.org, www.sabancivakfi.org web sayfalarından ulaşılabilmektedir, ayrıca Facebook, Twitter ve YouTube'da takip edilebilmektedir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı